NOCLEG24H.PL

W czym należy chodzić po górach latem?

Opublikowano: 08-06-2022

Kategoria: Produkty i usługi turystyczne

Wróć do spisu wpisów


Lekkie buty trekkingowe to podstawa, jeżeli ktoś chciałby wybrać się w góry latem. Wszyscy kojarzą góry z okresem zimowym, ale nie brakuje chętnych osób, jakie wyruszają na szlak również w cieplejszych porach. Niezależnie od tego, kiedy ktoś wybiera się w góry, zawsze należy zadbać o odpowiednie przygotowanie. W tym o buty, których zadaniem będzie m.in. amortyzacja nóg. Na co należy zwrócić uwagę, decydując się na wybór takiego obuwia?

 

Z membraną czy bez?

Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że buty w góry powinny mieć membranę. To zdanie jest oczywiście prawdą, ale nie wtedy, jeżeli ktoś ma na myśli lekkie buty trekkingowe. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju obuwie dedykowane jest w porze suchej, czyli na lato. Te obuwie, które faktycznie będzie membranę posiadać, traci zdolność do odprowadzania pary wodnej. Jak łatwo się domyślić - w okresie letnim, nogi mocno się pocą, dlatego membrana nie jest wskazana. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby przy lekkich butach trekkingowych jej nie było. Membrana jest jak najbardziej wskazana, jeżeli ktokolwiek wybiera się w góry, ale w okresie jesień-zima, kiedy słupki temperatury nie szybują tak niebezpiecznie w górę.

 

Buty z odpowiednimi podeszwami

Warto zatrzymać się na dłużej przy tym temacie, jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że podeszwa w odpowiedni sposób będzie amortyzować jego stopę. Lekkie buty trekkingowe mogą mieć podeszwę cienką lub też nieco grubszą. Na którą najlepiej się zdecydować? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, gdzie dana osoba ma zamiar wędrować. Nieco cieńsze podeszwy nadają się do tego, aby wędrować po dolinach i nizinach, jakich w górach nie brakuje. Gruba, solidna podeszwa jest idealną propozycją w wysokie góry, gdzie koniecznością jest zadbanie o lepszą przyczepność. Tak, aby mieć pewność, że nawet podczas poślizgu na zdradzieckich kamieniach, uda zachować się równowagę.

 

 

Wysokie lub niskie buty trekkingowe

Do wyboru są buty niskie lub wysokie. Tutaj również można by powiedzieć, że wszystko zależne jest od miejsca, gdzie będzie się wędrować. Warto również wspomnieć o umiejętnościach, jeżeli ktoś chciałby być pewny tego, że ma przy sobie naprawdę dobre lekkie, treningowe buty. Przyjmuje się, że te krótkie obuwie dedykowane jest dla osób, jakie mają już pewne doświadczenie w chodzeniu po górach. W szczególności, jeżeli jest mowa o pewnym stawianiu nóg. Wysokie obuwie dedykowane jest dla tych osób, które dopiero zaczynają nabierać wprawy w trekkingu, który daje człowiekowi ogrom satysfakcji.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję