NOCLEG24H.PL

Jarmark dominikański w Gdańsku 2022

Opublikowano: 10-06-2022

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Gdańsk to takie miasto, w którym zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą korzystać z wielu atrakcji. Imponująca architektura miasta w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym, zabytki na Głównym i Starym Mieście, wspaniały Trakt Królewski, malownicza sceneria ulicy Mariackiej sprawiają, że pobyt w tym mieście jest wyjątkowy. Niesamowitą atrakcją jest bez wątpienia Jarmark Św. Dominika. W tym roku odbędzie się on w dniach od 23 lipca do 14 sierpnia, a na każdego uczestnika czeka tutaj niezliczona ilość ciekawych atrakcji.

Jarmark dominikański Gdańsk kiedy? i od kiedy?

Tradycje tej jednej z największych imprez handlowo -rozrywkowych w Europie sięgają Średniowiecza. Odpustowy targ został ustanowiony w 1260 roku przez papieża Aleksandra IV, który to wówczas przyznał dominikanom gdańskim przywilej corocznej organizacji jarmarku. Duchowny ten zezwolił wówczas zakonnikom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela.

Nie wiadomo czy tuż po wydaniu papieskiej bulli były organizowane w tym mieście jarmarki. Pierwsze wzmianki o tym wydarzeniu pochodzą bowiem dopiero z XIV stulecia. W jednym z najstarszych opisów tego niezwykłego wydarzenia nuncjusz papieski Giulio Ruggieri pisał, że w sierpniu odbył się w Gdańsku wielki jarmark, na którym zebrali się Niemcy, Francuzi, Flamandy, Anglicy, Hiszpanie oraz Portugalczycy. Wówczas to do gdańskiego portu zawinęło aż 400 okrętów załadowanych po brzegi francuskim i hiszpańskim winem, jedwabiem, oliwą, cytrynami, konfiturami oraz wieloma innymi towarami. Na ówczesny jarmark przybyli cyrkowcy, akrobaci oraz trupy aktorskie.

Po zakończeniu II wojnie światowej o jarmarku zapomniano. Tradycja ta została reaktywowana dopiero w 1972 roku. Ówczesne targi dawały turystom oraz mieszkańcom Gdańska możliwość zakupu wielu niedostępnych w codziennym obrocie towarów. Z czasem wydarzenie to zaczęło także mieć charakter kulturalno -rozrywkowy. Do dziś podczas trwającej przez trzy tygodnie imprezy organizowane są koncerty, przedstawienia teatralne, korowody oraz pokazy sztucznych ogniu.

 

 

Jarmark dominikański 2022 – moc niesamowitych atrakcji

Jarmark dominikański Gdańsk to niezwykle ciekawa impreza, w której każdego roku udział ponad 1000 handlowców, artystów, rzemieślników oraz kolekcjonerów. Formuła tego wydarzenia mocno nawiązuje do jego średniowiecznych tradycji, a więc handlowania i dobrej zabawy.

Każdego roku działa tutaj wesołe miasteczko, a wokół jest zgromadzona niezliczona liczba kramów z różnymi smakołykami oraz wyrobami sukienniczymi i galanteryjnymi. Nie brakuje tutaj także wyrobów zdobionych kaszubskim haftem.

W miejscu tego wydarzenia całe uliczki są zastawione stoiskami gastronomicznymi z zimnym piwem, grillami z pieczonymi kiełbaskami, ziemniakami czy szaszłykami. Znajduje się tutaj także wędzarnia, więc każdy uczestnik imprezy może posilić się świeżymi, smażonymi rybami.

Zagraniczni turyści mają okazję skosztować tradycyjne polskie dania. Pośród wielu z nich można wymienić bigos, pierogi oraz wiejski chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Przechadzając się gdańskimi uliczkami, warto wstąpić do Filharmonii. Ta restauracja Gdańsk Stare Miasto jest zlokalizowana w zabytkowym gdańskim budynku. Menu tego lokalu proponuje autorskie potrawy przyrządzone tylko i wyłącznie, ze świeżych, sezonowych produktów. Restauracja Filharmonia to nie tylko wyjątkowa kuchnia, inspirowana potrawami kaszubskimi, lecz także przestrzeń o wyjątkowym charakterze, której elementy architektury neogotyckiej zostały przepięknie podkreślone przez nowoczesną elegancję. W miejscu tym można nie tylko zjeść coś dobrego, lecz także zrelaksować się w wyjątkowym oraz niezwykle przytulnym klimacie.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję