NOCLEG24H.PL

Znane i nieodkryte walory Zakopanego

Opublikowano: 30-11-2021

Kategoria: Ciekawe miejsca, atrakcje

Wróć do spisu wpisów


Gdzie leży Zakopane?

Zakopane położone jest w południowej Polsce, tuż przy granicy ze Słowacją. Należy do województwa małopolskiego. Najbliższym dużym miastem w pobliżu Zakopanego jest Kraków (70 km na północ). Zakopane jest najbliższym i najbardziej znaczącym miastem pod Tatrami od strony polskiej. Należą one do pasma Karpat - drugiego co do długości pasma górskiego w Europie. Tatry leżą na granicy dwóch państw - Polski i Słowacji, i można je ominąć podczas wędrówki lub objechać, jeśli planuje się wędrówkę z północy na południe i powrót do Polski. Nie ma fizycznej granicy między Polską a Słowacją, ponieważ oba kraje należą do strefy Schengen.

Wspaniałe góry nad Zakopanem

Zakopane jest atrakcyjnym miastem, ale największym powodem, dla którego turyści przyjeżdżają do tego miasta, jest urok gór. Znajdują się tu najwyższe góry w środkowo-wschodniej części Europy. Długość Tatr wynosi zadziwiająco mało, bo tylko 57 km. Tatry dzielą się na trzy główne grupy:
- Tatry Zachodnie (najwyższy szczyt Bystra 2248 m n.p.m.)
- Tatry Wysokie (najwyższy szczyt Gerlach 2655 m n.p.m.)
- Tatry Bielskie (najwyższy szczyt Hawrań 2152 m n.p.m.)

Oprócz gór, są tu piękne doliny, ostre przełęcze i ekscytujące jaskinie. Popularnych jest wiele form aktywności, takich jak wędrówki piesze i spacery dolinami, narciarstwo i kolarstwo górskie czy wspinaczka. Ciekawostką jest fakt, że wszystkie potoki, które stają się rzekami, rozpoczynające się po północnej stronie Tatr, kończą swój bieg w Morzu Bałtyckim, natomiast te z południowej strony kończą swój bieg w Morzu Czarnym.

 

 

Popularność Zakopanego

Każdego roku dwa miliony turystów odwiedza Tatrzański Park Narodowy w Polsce, co stanowi połowę liczby odwiedzin bardzo popularnego parku Yosemite w USA. Warto wiedzieć, że milion osób przyjeżdża w okresie lipca i sierpnia. Największą atrakcją są wspaniałe góry, rezerwaty przyrody, wybitny folklor, drewniane chaty i rękodzieło, dobrze zachowane lokalne tradycje i kultura.

W przeszłości Zakopane słynęło z najlepszej produkcji koziego sera i niezwykle inteligentnych pasterzy W 1899 r. otwarto pierwszą linię kolejową z Krakowa do Zakopanego. Od tego czasu rozwija się turystyka. W przeszłości dostęp do Zakopanego (i Polski) był ograniczony dla większości narodów. Ówczesny rząd komunistyczny nie był dla nikogo atrakcyjny, a turystyka międzynarodowa prawie nie istniała. Na szczęście komunizm skończył się na dobre w 1989 roku. W latach 90-tych w Polsce wciąż brakowało infrastruktury, hoteli i popularności, aby przyciągnąć międzynarodową turystykę.

Lecz obecnie, będąc w NATO i Unii Europejskiej, Polska zyskała pierwszorzędną infrastrukturę, jak dobre drogi, szybkie pociągi czy centra biznesowe. Nie brakuje też odpowiedniej liczby hoteli i apartamentów. Obiekty noclegowe wynajmuje wiele firm, a rezerwacji można dokonywać drogą internetową, np. dzięki firmie JLS Apartamenty. Zakopane jest wreszcie gotowe na globalną turystykę i jest coraz mocniej odkrywane przez ludzi z całego świata, w tym gwiazdy muzyki czy ekranu.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję