NOCLEG24H.PL

Dąbki to mała wieś rybacka, położona w województwie zachodniopom

Opublikowano: 02-01-2023

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Dąbki to mała wieś rybacka, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie sławieńskim. Leży na Wybrzeżu Słowińskim. Jego główną atrakcją jest dostęp do Morza Bałtyckiego a także do jeziora Bukowo. Dąbki są znaną miejscowością turystyczną, niezbyt wielką, turyści lubią odwiedzać to miejsce ze względu na małe zatłoczenie, ciszę i spokój. W miejscu tym można jednak znaleźć kilka atrakcji turystycznych, w tym parę znakomitych zabytków historycznych.

 

 

 

Zabytki historyczne i atrakcje turystyczne

Jako, że Dąbki są niewielką miejscowością, obecnie dosyć nowoczesną, nie zachowało się tu zbyt wiele zabytków historycznych. Jednak dla miłośników historii, znajdzie się tu kilka obiektów godnych uwagi:

- Chata Rybacka; jest ona położona na ulicy Sztormowej, była ona częścią Muru Pruskiego. Poza tą chatą w okolicy znajdują się jeszcze trzy inne chaty, które zostały uznane za zabytek historyczny. Ściany tych chałup mają charakter szachulcowy, chałupy te pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku.

- Kościół pw. Matki Bożej; Znajduje się on na Górze Karmel, jest kościołem parafialnym miejscowości Dąbki. Jego budowę rozpoczęto w 1985 roku. To niewielki kościółek, o prostej budowie, wybudowany z cegły.

- Przystań Morska; jedna z największych atrakcji tego miasta. Urzędowo została ona ustalona dopiero w 1994 roku, jednak już wcześniej cumowały w tym miejscu różne statki i kutry rybackie. W skład Przystani Morskiej wchodzi plaża do bazowania łodzi, dalba wyciągowa oraz akwatorium. Nadzór nad Przystanią, sprawuje Urząd Morski w Słupsku. Odwiedzając Przystań Morską, można przyjrzeć się wspaniałym statkom przybijającym do brzegu, kutrom rybackim powracającym z połowów i jednostkom pływającym.

- Pomnik Przyrody; Jednym z najznakomitszych pomników przyrody znajdującym się na terenie miejscowości Dąbki, jest Jesion Wyniosły. Jego obwód pnia wynosi 283 metry.

- Kąpielisko nadmorskie; Atrakcją dla każdego turysty, jest z pewnością nadmorskie kąpielisko. Czysta, szeroka plaża, czysta woda spełniająca wymogi kąpielowe Dyrektywy Unii Europejskiej, to miejsce gdzie można wypocząć, nawdychać się zdrowotnego jodu i nacieszyć się ładną pogodą.

- Uzdrowisko Dąbki; W mieście Dąbki znajduje się 7 obiektów o charakterze uzdrowiskowym. Leczone są w nich choroby reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, nadciśnienie i choroby kardiologiczne. Największym atutem tych uzdrowisk są naturalne surowce lecznicze - torf leczniczy.

Dąbki mimo niewielkich rozmiarów, mają bogatą bazę noclegową. Można tu znaleźć zakwaterowanie w obiektach o różnych poziomie obsługi, w domkach letniskowych, w prywatnych apartamentach, w pokojach hostelowych i hotelowych. Również i baza gastronomiczna jest tu sowicie rozwinięta, w okolicznych barach i restauracjach można pokosztować nadmorskich specjałów. Po więcej atrakcji w Dąbkach warto zajrzeć na stronę https://podroztrwa.pl/dabki-atrakcje/

Historia Dąbek

Najstarsza wzmianka historyczna o miejscowości Dąbki pochodzi z 1493 roku, jednak wiadomo, że osada Dąbki powstała o wiele wcześniej. Od początku była to osada rybacka i ten charakter miejscowości przetrwał do dziś. W XIII wieku Książę Świętopełk przekazał prawa do tej miejscowości cystersom z Darłowa, później na krótko miasteczkiem władali Książęta Zachodniopomorscy. W 1431 roku, we wsi Dąbki, odbyła się druga najbardziej znana bitwa z Krzyżakami. Chłopi z wioski przeciwstawili się wrogim wojskom, zostało to przedstawione na wielkiej inscenizacji bitwy polsko-krzyżackiej. W 1550 roku Dąbki zostały wykupione przez miasto Darłowo. Na początku XX wieku, miasteczko rozpoczęło swoją działalność uzdrowiskową. Jednak dopiero w 2007 roku Dąbki w sposób oficjalny uzyskały status Uzdrowiska. W tym też czasie powstało tu mnóstwo obiektów sanatoryjnych i uzdrowiskowych.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję