NOCLEG24H.PL

Jagniątków i zamek Chojnik – atrakcje Karkonoszy

Opublikowano: 21-02-2023

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Jagniątków i zamek Chojnik – atrakcje Karkonoszy

To wyjątkowe pasmo górskie każdego z nas może oczarować niezwykłymi atrakcjami oraz miejscami, które przypominają o ważnych osobach. Wycieczki po takiej grupie górskiej, jaką są Karkonosze, to coś więcej, niż tylko aktywny wypoczynek. To lekcja przyrody i historii jednocześnie. Gdzie warto się wybrać, by w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swą wiedzę na temat przeszłości i kultury tej części kraju?

Jagniątków i Willa Grisebacha

Jedną z tych miejscowości, do których w czasie wycieczki po Karkonoszach z pewnością warto zajrzeć, jest Jagniątków. Obecnie jest on częścią Jeleniej Góry – miasta, które ze względu na swe zabytki i malowniczą okolicę jest bardzo częstym celem turystycznych wypraw. Dlaczego warto zajrzeć do Jagniątkowa? Bo ta część Jeleniej Góry przyciąga wspaniałym klimatem oraz cennym zabytkiem – domem, w którym do 1946 roku mieszkał Gerhart Hauptmann. Ten laureat literackiej Nagrody Nobla z 1912 roku odegrał ważną rolę w dziejach karkonoskich miejscowości, a możliwość zwiedzenia jego domu, który dziś służy on jako placówka muzealna będzie dla każdego z nas nie lada gratką. Pisarz ten, kojarzony przede wszystkim z dramatem „Tkacze”, noblistą został w 1912 roku. Do dziś uznawany jest on za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu naturalistycznego w europejskiej sztuce teatralnej. Sama willa powstała w 1901 roku i jest jednym z ciekawszych dzieł Hansa Grisebacha – berlińskiego architekta, znanego przedstawiciela historyzmu w niemieckiej architekturze. Od 2005 roku mieści się tu muzeum, mające przypominać o najsłynniejszym mieszkańcu tej willi. W miejscu tym można miło i przyjemnie spędzić czas, a jednocześnie – lepiej poznać Karkonosze i tych, którzy w dziejach regionu odegrali ważną rolę.

 

Wycieczki po karkonoskich szlakach

W tak pięknych górach, jakimi są Karkonosze, nikt zatem na nudę nie może narzekać. Różnorodne atrakcje sprawiają, że każdy z nas znajdzie tu dla siebie coś ciekawego, a dobre zagospodarowanie turystyczne zachęca do spędzania wakacji właśnie tu. Znanym uzdrowiskiem, przede wszystkim ze źródeł termalnych wykorzystywanych w celach leczniczych, są Cieplice Śląskie Zdrój. Tanie noclegi można znaleźć w wielu karkonoskich miejscowościach, a dzięki gęstej sieci szlaków turystycznych, można urządzać ciekawe wycieczki górskie oraz krajoznawcze. Gdzie warto się wybrać?

Zamek Chojnik

Jedną z ważniejszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w rejonie Jeleniej Góry, są ruiny zamku Chojnik. Mury tej średniowiecznej budowli obronnej dumnie wznoszą się nad Piekielną Doliną, stanowią też jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów w lokalnym krajobrazie. Kto w czasie wycieczki zjawi się na zamku, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem pięknego dziedzińca oraz obronnych murów, które do dziś robią ogromne wrażenie na zwiedzających. Zamek Chojnik kusi też ciekawymi imprezami historycznymi, dzięki czemu staje się miejscem atrakcyjnym i dla tych, którzy lubią podziwiać turnieje rycerskie. Ruiny zamku, a dokładniej wzgórze, na którym się one znajdują, kuszą też miłośników przyrody. Dla nich Chojnik to przede wszystkim ważna część Karkonoskiego Parku Narodowego. Ta enklawa znana jest z ciekawej szaty roślinnej oraz z małego muzeum, skupiającego się na karkonoskiej przyrodzie.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję