NOCLEG24H.PL

Dobrze zaplanowana wycieczka do Krakowa

Opublikowano: 26-02-2023

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Z pewnością dla wielu osób wycieczka szkolna do Krakowa to w dalszym ciągu zbiór najpiękniejszych wspomnień z czasu nauki. Być może chętnie wracają do tego miasta i niezmiennie odkrywają tajemnice, jakie kryje urokliwe Stare Miasto, zachwyca ich Kościół Mariacki, a Muzeum Archeologiczne staje się podróżą w czasie. Interesujące są także okolice Krakowa – na przykład Kopalnia Soli w Wieliczce, Obóz Koncentracyjny Auschwitz czy zabytki natury. Warto zwiedzanie zaplanować z przewodnikiem, z program wycieczki dopasować do swoich potrzeb i zainteresowań. Zawsze okazuje się, że czasu jest za mało i warto do Krakowa jeszcze wrócić.

Pełna wspomnień wycieczka szkolna

Kilkudniowa wycieczka do Krakowa to okazja, by odkryć najważniejsze atrakcje miasta i regionu. Nie może w programie zabraknąć kilku kultowych miejsc, ale praktyka pokazuje, że da się poznawać to miejsce z bardzo różnych perspektyw, a wyjątkowe atrakcje takie jak chociażby Muzeum Figur Woskowych, teatry, w których najczęściej biletów wstępu nie ma już kilka miesięcy przed spektaklem czy imprezy sezonowe, cykliczne i artystyczne przyciągają tysiące turystów. Najczęściej dzieci i młodzież zwiedzanie Krakowa mają zaplanowane w czasie edukacji i to wycieczki szkolne są tym sposobem, by mieć pierwszy kontakt z niezwykłą historią i kulturą zabytkowego miasta. W programie zwiedzania obowiązkowo musi być Stare Miasto i Wawel, w dalszej kolejności Kazimierz, Podgórze, Zabłocie, a potem jeszcze kultowa już Kopalnia Soli.

Zjawiskowe Stare Miasto

Zwiedzanie warto zacząć od serca miasta, czyli Wzgórza Wawelskiego i Starówki. To tu bowiem wieki temu narodziła się państwowość, to tu rozkwitała lokalna kultura i tworzyły się legendy. Wawel to początki osadnictwa, a wejście dla grupy zorganizowanej warto wcześniej zaplanować. To okazja do tego, by odkrywać liczne atrakcji tego miejsca. Wzgórze Wawelskie to Katedra i Zamek Królewski wraz z dziedzińcem arkadowym. Warto też zwiedzić krypty i wieżę z Dzwonem Zygmunta oraz ekspozycje muzealne. W tym wypadku potrzebne będą bilety wstępu dla grup zorganizowanych. Punktem obowiązkowym wycieczki jest też Droga Królewska oraz zdjęcie ze Smokiem Wawelskim. Początek wycieczki na wzgórzu wawelskim będzie prowadzić do centrum przez ulicę Kanoniczną oraz Grodzką. Uwagę przyciągać będą zabytkowe kamienice, muzea oraz kościoły. Punktem obowiązkowym są okolice Placu Wszystkich Świętych z bazylikami Dominikanów i Franciszkanów oraz Pałac Biskupi ze słynnym oknem papieskim.

 

Warto w drodze na Krakowski Rynek zahaczyć o kwartał uniwersytecki. Potem oczywiście mamy Wieżę Ratuszową, Kościół Mariacki ze słynnym Ołtarzem dłuta mistrza Wita Stwosza oraz Sukiennice. Turystów przyciąga też słynny krakowski Barbakan, Plac Matejki oraz piękna ulica Floriańska. Koniecznie warto zobaczyć Kazimierz z licznymi zabytkami oraz historią Żydów szczególnie z okresu II wojny światowej. Spacer malowniczymi uliczkami dzielnicy żydowskiej i podziwianie siedmiu synagog budowanych do końca XIX wieku to niezwykła przygoda.

Wyprawa do Kopalni Soli i inne atrakcje regionu

Sam Kraków ma atrakcji na wiele dni zwiedzania, a i tak można stale tam wracać. Kuszą również okolice, a tu program warto dopasować do swoich zainteresowań. Przyciąga turystów Ojcowski Park Narodowy, Kopalnia Soli w Wieliczce, Opactwo Benedyktynów w Tyńcu czy też położona nieco dalej Kalwaria Zebrzydowska. Niemalże kultowym miejscem na mapach wycieczek stało się też zwiedzanie Nowej Huty z charakterystyczną dla socrealizmu architekturą.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję