NOCLEG24H.PL

Pensjonat w Karpaczu – jaki wybrać, aby wakacje były udane?

Opublikowano: 03-05-2023

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


 
Wakacje to idealny czas do eksplorowania i zwiedzania znanych i jeszcze nie poznanych miejsc. Od wielu dekad bardzo chętnie wybieramy się w góry, aby poczuć tamtejszy spokój oraz więź z naturą, a jednym z najchętniej obieranych kierunków jest Karpacz. Położony pod wysokimi szczytami Karkonoszy jest wyjątkowym miejscem do odpoczynku – tego aktywnego, ale również błogiego i spokojnego. Bardzo dużą rolę podczas urlopu odgrywa dobre miejsce noclegowe. Dowiedz się, jaki pensjonat w Karpaczu wybrać, aby cieszyć się atrakcjami okolicy mając je na wyciągnięcie ręki.
 

Gdzie jest Karpacz?

Lokalizacja Karpacza jest bardzo korzystna z kilku względów. To niewielkie miasteczko, którego liczba stałych mieszkańców jest nieco mniejsza od 4500. W sezonie turystycznym miejscowość staje się bardzo zatłoczona, a wpływ na to mają dobre połączenia komunikacyjne oraz bliskość dużych ośrodków. Karpacz znajduje się w południowo-centralnej części województwa dolnośląskiego. Jest częścią powiatu karkonoskiego z siedzibą w 75-tysięcznej Jeleniej Górze.

Do stolicy województwa – Wrocławia, dojedziemy z Karpacza w 2 godziny, pokonując dystans 125 km. Ponadto świetne skomunikowanie Wrocławia z innymi dużymi miastami Polski znacznie ułatwia przyjazd do tego wyjątkowego karkonoskiego miasteczka. Chętnie odwiedzają je turyści z Łodzi, Poznania, Szczecina, Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, Legnicy, Leszna, Kalisza i innych miejscowości zachodniej i centralnej części kraju. Ponadto Karpacz położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Republiki Czeskiej. Jedynie 40 minut dłużej niż przejazd tutaj z Wrocławia zajmie nam droga stąd do stolicy Czech – Pragi, znajdującej się jedynie 173 km od Karpacza. Jest to bardzo duża zaleta, tym bardziej, że Praga otrzymała niedawno tytuł „najpiękniejszego miasta świata” i jest świetną propozycją na jednodniową wycieczkę z Karpacza.

Prawdziwym magnesem dla turystów i miłośników natury jest tutejsza okolica, toć czymże byłby Karpacz bez gór? To właśnie one są największą atrakcją okolicy. Ukształtowanie tutejszego terenu od wieków wprawiało w zachwyt odwiedzających, a naturalne zasoby sprawiały, że rozwijały się tutaj różne gałęzie gospodarki – od pasterstwa, przez górnictwo, po wydobywanie złota. Karpacz swoimi administracyjnymi granicami obejmuje dużą część Karkonoszy z ich najwyższym szczytem – Śnieżką włącznie. Atutem i atrakcją miasta jest rozciągający się w jego południowej części Karkonoski Park Narodowy, otaczający ochroną cenne walory przyrodnicze. Odwiedziny miasta to więc łatwy i przyjemny sposób na obcowanie z wyjątkowością przyrody i historii regionu.

 

Co warto zobaczyć w Karpaczu?

Bogata historia Karpacza w połączeniu z jego naturalnym pięknem sprawiły, że miasteczko to dziś dosłownie przepełnione jest ciekawymi atrakcjami, których odwiedzanie sprawi przyjemność zarówno miłośnikom górskich wędrówek, jak i fanom eksploracji architektonicznych perełek.

Myśląc nad aktywnym zwiedzaniem Karkonoszy warto wybrać Karpacz na swoją bazę wypadową. To tutaj początki mają wręcz spektakularne widokowo trasy piesze. Startując z Karpacza dostaniemy się na Śnieżkę – najwyższy szczyt Karkonoszy, całego Dolnego Śląska, a także Republiki Czeskiej. Wysokość Królowej Karkonoszy osiąga 1603 metry n.p.m., a prowadząca na nią trasa nie jest trudna technicznie. To jednak dość długi szlak, w wielu miejscach mocno eksponowany, dlatego przed wyjściem należy zapoznać się z jego charakterem oraz śledzić prognozy pogodowe.

Jeśli szlak pieszy na Śnieżkę okaże się zbyt dużym wyzwaniem kondycyjnym to warto skorzystać z nieco łatwiejszych, a jednocześnie mniej zatłoczonych i równie widokowych ścieżek. Warto obrać stosunkowo łatwy szlak prowadzący do Schroniska PTTK „Samotnia” położonego w kotle Małego Stawu. Trasa prowadzi głównie przez malowniczy karkonoski las dostarczając świeżego górskiego powietrza. Inną świetną propozycją jest szlak przez zespół skał Słonecznik do punktu widokowego nad Kotłem Wielkiego Stawu – tamtejsze panoramy są wprost zachwycające!

Karpacz to także wspaniała architektura, a jej najlepsze przykłady rozsiane są po różnych częściach miasta. Koniecznie warto odwiedzić tu nordycką XII-wieczną Świątynię Wang oraz centrum Karpacza, które posiada charakterystyczną XIX i XX-wieczną zabudowę. Ponadto ciekawymi obiektami architektury są Kaplica Świętego Wawrzyńca na Śnieżce oraz znajdujące się tam charakterystyczne obserwatorium, które posiada kosmiczną bryłę. W Karpaczu znajdziemy też całkiem dużo obiektów muzealnych będących dobrą alternatywą dla zwiedzania w przypadku wystąpienia gorszej pogody, uniemożliwiającej wędrówki.

Pensjonat w Karpaczu – który wybrać?

Aby w pełni rozkoszować się pięknem okolicy warto wybrać dobre miejsce noclegowe. Miasto w sezonie może być naprawdę zatłoczone, a przejazd do wejść na szlaki i innych atrakcji może trwać naprawdę długo i wprost uprzykrzać urlop. Jeśli chodzi o pensjonat Karpacz posiada pewną perełkę, która oprócz świetnej lokalizacji umożliwia bezpośrednie obcowanie z historią. Takim pensjonatem jest Leśny Dwór, który znajduje się w budynku zabytkowej karczmy w Karpaczu Górnym. Panująca w obiekcie rodzinna atmosfera sprawi, że pobyt tu będzie bardzo udany. Leśny Dwór oferuje udogodnienia dla rodzin z dziećmi, a właściciele posiadają mnóstwo wiedzy na temat okolicy, co jest niezwykle pomocne w przypadku organizacji codziennych wyjść w góry. W celu zapoznania się z ofertą pensjonatu kliknij tu i wybierz najlepsze miejsce na urlop.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję