NOCLEG24H.PL

7-dniowa wyprawa na Kilimandżaro - jak przetrwać?

Opublikowano: 02-06-2023

Kategoria: Ciekawe miejsca, atrakcje

Wróć do spisu wpisów


Wejście na Kilimandżaro czyli najwyższą górę Afryki dla niejednego człowieka może być przygodą życia. Pasjonujące ale jednocześnie trudne. Wymaga wiedzy i przygotowania. Sprawdźmy kilka najważniejszych informacji w tym temacie.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o Kilimandżaro?

Góra ta leży na granicy Tanzanii i Kenii. Jej najwyższy szczyt wznosi się na wysokość 5895 m.n.p.m, a ponad otoczeniem niespełna 5 kilometrów. Pierwszy szlak turystyczny został tu wytyczony już w roku 1898. Natomiast pierwszym Polakiem, który wszedł na ten "Dach Afryki" był zoolog Antoni Jakubski w roku 1900.

Jako najwyższa góra kontynentu afrykańskiego Kilimandżaro wlicza się do tak zwanej "korony ziemi". Jest to jedyne miejsce w Afryce, gdzie przez cały rok leży śnieg. Tutejsza przyroda jest chroniona poprzez utworzenie Parku Narodowego Kilimandżaro. Od roku 1987 znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Wyprawa na Kilimandżaro - jak się przygotować?

Przede wszystkim na taki wyjazd powinny jechać osoby, które mają już jakieś doświadczenie w zdobywaniu wysokich szczytów. Można więc wcześniej spróbować swoich sił w Tatrach, aby sprawdzić czy wspinaczka nie jest dla nas w ogóle zbyt dużym wysiłkiem. A więc trenujemy kondycję. Oprócz tego warto pomyśleć o szczepieniach przeciwko malarii, która może popsuć wszelkie plany zdobywania góry. Na wszelki wypadek (dosłownie) wart też kupić ubezpieczenie.

Przygotowując się do wyprawy bierzemy ze sobą oczywiście wszystko to co zawsze przydaje się w górach. Przede wszystkim wygodną odzież i buty dopasowane do obowiązującego na miejscu klimatu.

Samodzielnie czy w grupie?

Samodzielne wejście na Kilimandżaro nie jest możliwe. Obowiązkowo musi towarzyszyć przewodnik. Warto więc poszukać już w Polsce firmy, która zajmuje się organizowaniem takich wypraw. Przyda się jednak też brać pod uwagę aby ekipa nie była zbyt liczna. Najlepiej około dwunastu osób.

Jak już jedzie się tak daleko to może warto także zwiedzić Tanzanię (inne jej atrakcje), na przykład Park Narodowy Tarangire.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję