Podczas wyszukiwania pracy możesz znaleźć wiele odpowiednich ofert pracy. Zrobić to możesz wykorzystując takie serwisy, jak Jooble, używając słów kluczowych, np. praca Siennica. Niektóre znalezione oferty pracy mogą pochodzić od pracodawców i firm, które dopiero rozpoczynają działalność. Zastanówmy się, jakie są zalety i wady takiej pracy.
Główne pozytywne punkty
Doświadczenie. Na wczesnym etapie start-upu zespół jest niewielki, zastąpisz kilku specjalistów naraz i będziesz mógł zdobyć szerokie i różnorodne doświadczenie. W dużej korporacji zdobycie podobnego doświadczenia może zająć lata.
Szybki rozwój. Główną przewagą konkurencyjną startupów jest szybkość: dlatego każdego dnia trzeba radzić sobie z falą problemów, trudności, okoliczności, zmieniać strategie, podejmować decyzje, byle przetrwać.
Szybki rozwój kariery. Twój sukces bezpośrednio wpływa na sukces startupu, a Twój wkład jest widoczny, trudno go ukraść (co może się zdarzyć w dużych korporacjach). Startup się rozwija, Ty też.
Odpowiedzialność. Dla tych, którzy kochają odpowiedzialność, jest to zdecydowany plus. W startupie robisz na co dzień dużo więcej niż specjaliści siedzący w ogromnych open space'ach dużych firm. Czujesz swój wpływ na całą firmę – to motywuje.
Łatwiej jest wejść. Tutaj nie przejdziesz przez wieloetapowe rozmowy kwalifikacyjne, nie zbierzesz wszystkich świadectw szkolnych w teczce i nie wyjaśnisz, jaka jest Twoja przewaga nad rzeszą innych kandydatów. Poszukując pracowników w startupie, założyciele polegają na osobowości osoby i własnej intuicji. Możesz dostać się do zespołu nawet z minimalnym doświadczeniem po jednej rozmowie z założycielem.
Poczucie ważności. Każdy startup ma na celu uczynienie świata lepszym miejscem — nawet jeśli zespół się do tego nie przyznaje.
Główne punkty ujemne
Ryzyko awarii. Zacznijmy od najważniejszego: większość startupów nie startuje. Statystyki są nieubłagane: na przykład w USA prawdopodobieństwo upadku startupu wynosi 90%, a 22% nie przeżywa pierwszego roku. W innych krajach liczby plus lub minus są takie same.
Niepewność. Życie pełne przygód ma swoje minusy. Czasami w startupie na pytanie „Co dalej?” nikt nie może odpowiedzieć – to demoralizujące. Desperacko będzie brakować szczegółowych specyfikacji istotnych warunków zamówienia i jasnych terminów, a informacje będą się zmieniać z każdą sekundą.
Nieregularny harmonogram. W pracy 8 godzin, 5 dni w tygodniu nie chodzi o startupy. Nawet jeśli przy zatrudnianiu z jakiegoś powodu masz pewność, że jest odwrotnie.
Pensja jest mniejsza. Startup nie może zaoferować tak wysokiej pensji, jak korporacja, tym bardziej że założyciel często płaci z własnej kieszeni. O wszystkich „dodatkach”, takich jak duże biuro z salą gier, korporacyjną fitness i ubezpieczeniem medycznym, też trzeba będzie na początku zapomnieć.
Chaos. Mały zespół nie jest w stanie poradzić sobie z natłokiem spraw i pytań, więc chaos jest nieunikniony. Jak duży będzie, zależy od wysiłków i kompetencji założycieli, a właściwie całego zespołu. Dla niektórych walka z zarządczym bałaganem tylko się zaostrza, ale część startupów schodzi na dno.
Wypalenie emocjonalne. Praca bez harmonogramu, ciągłe przeciążenie emocjonalne i informacyjne, duże ryzyko, duża odpowiedzialność – to wszystko sumuje się i w sumie dochodzi do wypalenia emocjonalnego. A jeśli wszystkie twoje wysiłki się nie opłacą i startup się nie powiedzie, możesz nawet zarobić na traumę psychiczną.
Konflikty. Startupy nie mają psychologów korporacyjnych, a założyciele nie zawsze wiedzą, jak pracować z konfliktami w zespole. Istnieje możliwość, że przy kolejnej stresującej sytuacji lub niepowodzeniu atmosfera może się zagrzać.
Trudno się skupić. Z jednej strony możliwość zostania uniwersalnym specjalistą to zaleta, ale z drugiej – codziennie spadają na ciebie różne zadania, starasz się ze wszystkim nadążyć.
Odpowiedzialność. Duża odpowiedzialność nie zawsze jest plusem. Pracując w startupie, jesteś odpowiedzialny za każdą swoją decyzję. Czasami małe niedopatrzenie i zaniedbanie może zabić miesiące pracy całego zespołu. Czy na pewno jesteś na to gotowy?
Co zmienia się wraz z rozwojem startupu?
Wszystkie te plusy i minusy są typowe dla młodego startupu, który dopiero wchodzi na rynek, komunikuje się z inwestorami, czy nawet sprawdza MVP. Co się stanie, gdy startup zdobędzie pierwszych inwestorów lub zacznie przynosić zyski? Być może to złoty czas na pracę w startupie: jeśli złapiesz ten moment, będziesz miał szczęście zasmakować prawie wszystkich korzyści i uniknąć wielu trudności.
Wniosek
Ogólnie rzecz biorąc, możemy powiedzieć, że stosunek plusów i minusów jest w przybliżeniu taki sam: duża liczba „niedociągnięć” jest pokrywana przez rzeczywiste możliwości w przypadku szczęścia.
Ale praktyka pokazuje, że nie wszyscy są gotowi do pracy w tym formacie. Dla niektórych są to warunki nie do zaakceptowania i ogromny stres, którego nie da się zrekompensować żadnymi pieniędzmi. A ktoś, wręcz przeciwnie, jest gotowy na wielką odpowiedzialność, nieregularny harmonogram i autonomiczny sposób działania.