NOCLEG24H.PL

Żywe Muzeum Obwarzanka - Co warto o nim wiedzieć?

Opublikowano: 27-11-2023

Kategoria: Ciekawe miejsca, atrakcje

Wróć do spisu wpisów


 

Muzeum Obwarzanka w Krakowie to interaktywna, niepubliczna instytucja kulturalna, gdzie można uczestniczyć w pokazach oraz warsztatach wypieku obwarzanka. Jest to miejsce, które propaguje kulturę i historię Krakowa.

 

 

1. Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie, otwarte w 2017 roku, to miejsce oddające hołd ponad 600-letniej tradycji wypiekania obwarzanków. W tym miejscu można również wziąć udział w warsztatach, gdzie można nauczyć się tego rzemiosła.

2. W 2006 roku krakowski obwarzanek został oficjalnie wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych z Województwa Małopolskiego, prowadzoną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jakość i wyjątkowe cechy produktów na niej umieszczonych wynika z tradycyjnych metod produkcji.

3. W 2018 roku Żywe Muzeum Obwarzanka w Krakowie otrzymało nagrodę ODYS za "ożywienie warsztatowe tradycyjnej technologii wyrobu obwarzanków krakowskich i interaktywne przedstawienie odwiedzającym Kraków turystom ponad 600-letniej historii ich wypieku".

4. Muzeum organizuje również liczne warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, które odbywają się na terenie kompleksu i w plenerze. Należą do nich warsztaty z tworzenia szopek albo naukowe warsztaty z użyciem mikroskopów, podczas których można badać otaczający nas świat.

Zobacz także: Najlepsze atrakcje dla dzieci w Krakowie

5. Pierwsze wzmianki na temat obwarzanka krakowskiego pochodzą z końca XIV wieku. Jego nazwa nawiązuje do procesu produkcji, czyli obwarzania, czyli zanurzania w gorącej wodzie.

6. Według znawców autentyczny obwarzanek musi mieć na spodzie ślady po ruszcie. Jeśli ich nie ma, to wiadomo, że mamy do czynienia z dobrą podróbką symbolu Krakowa.

7. Decyzją Komisji Europejskiej z 2010 roku krakowski obwarzanek został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Jego specyfikacja bardzo precyzyjnie określa kształt, wagę i proces wytwarzania. Stosowny certyfikat mogą uzyskać wyłącznie piekarze z powiatów krakowskiego i wielickiego.

8. Najważniejszym elementem wizyty w muzeum jest wyprodukowanie własnego obwarzanka. Trzeba się więc przygotować na to, że nie jest to standardowe muzeum, tylko miejsce, w którym praca wre, a w powietrzu unosi się zapach tradycyjnych wypieków.

9. Na terenie kompleksu znajduje się spora kolekcja starych zdjęć, które przedstawiają historię obwarzanka oraz ludzi z nim związanych.

10. W muzeum znajduje się kawiarnia, w której można zatrzymać się na pyszną kawę i, oczywiście, śniadanie w formie kanapek z obwarzanka. Można tutaj również skosztować innych rodzajów wypieku, które nieco odbiegają od tradycyjnej klasyki.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję