NOCLEG24H.PL

Ciekawe zamki i pałace w Polsce – co zobaczyć

Opublikowano: 25-05-2020

Kategoria: Ciekawe miejsca, atrakcje

Wróć do spisu wpisów


Szukając interesujących miejsc na weekend w Polsce, z całą pewnością warto wziąć pod uwagę zamki oraz pałace. Wiele z nich naprawdę robi niemałe wrażenie i zasługuje na to, aby udać się tam choć raz.

Na przestrzeni ostatnich lat Polska niezwykle się rozwinęła pod względem turystycznym oferując odwiedzającym wiele atrakcyjnych miejsc do zwiedzania. Między innymi zamki i pałace, które po renowacjach i systematycznych przeglądach zachwycają swoim wyglądem. Dowiedz się jakie miejsca warto odwiedzić.


Jakie pałace w Polsce warto odwiedzić w najbliższym czasie? Ciekawe zamki w Polsce.


W Polsce nie brakuje ciekawych lokalizacji, które polecane są turystom. Warto skupić się na miejscach nieco mniej znanych i samemu odkryć ich urok. Na terenie naszego kraju istnieje również wiele wyjątkowych, przyciągających wzrok zamków - część z nich odnowiona, inne w ruinie. Większość z nich położona jest na południu.

 

-------------------------


Malownicze i historyczne ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe

Interesującym i na swój sposób magicznym miejscem, które warto poznać, jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe, w województwie świętokrzyskim. Każdy, kto choć raz był w tym miejscu, wie, że jest ono wyjątkowe i powinno się znajdować na liście miłośników zamków i historii Polski.


Geneza zamku

Zamek został wybudowany na początku XVII wieku. Budowa trwała ponad 20 lat (1620-1644). Dziś z zamku pozostały jedynie ruiny, ale bardzo dobrze odrestaurowane i zachowane. Warowna rezydencja Ossolińskich zaskakuje świetnym stanem murów i zabudowy. Zwiedzając to miejsce, ma się wrażenie, że w przeszłości Zamek stanowił potężną rezydencję, wyposażoną idealnie jak na tamte czasy.


Krzyż i Topór

Nazwa Krzyżtopór nawiązuje do symboli – krzyża i topora, które znajdują się na bramie wjazdowej do zamku. Zamek w przeszłości otoczony był fosą, która skutecznie utrudniała najazd nieprzyjaciela na tę fortyfikację. Zamek w rzeczywistości był pałacem obronnym, otoczonym murami obronnymi i fosą. Zbudowany jako palazzo in fortezza w stylu włoskim. Tego typu budowle można jeszcze spotkać np. w Wiśniczu i Łańcucie. Gwieździsty kształt budowli widoczny jest tylko  lotu ptaka albo zdjęć wykonanych przy pomocy drona. Zarys tej fortyfikacji jest naprawdę niezwykły.


Numerologia

Krzysztof Ossoliński, który był inicjatorem Zamku Krzyżtopór, miał słabość do magii liczb, czemu dał wyraz w projektowaniu budowli. Zamek posiada 365 okiem, dokładnie tyle samo, ile rok ma dni, 52 komnaty – tyle, ile tygodni w roku, 12 sal – analogicznie jak liczba miesięcy w rok i 4 baszty jak cztery pory roku.
Od maja do jesieni – imprezy kulturalne i turnieje rycerskie
W maju każdego roku w Zamku Krzyżtopór odbywa się duży turniej rycerski. Imprez kulturalnych jest oczywiście więcej w ciągu roku. Ten magiczny i ciekawy zamek można zwiedzać nocą, z pochodniami i zobaczyć podczas nocnej przechadzki z przewodnikiem Białą Damę.

 

-------------------------

 

Pałac, zamek w Krasiczynie

Na pewno jednym z miejsc wartych odwiedzenia jest pałac w Krasiczynie. Wzniesiony on został w XVI weku i od tamtej pory zachwyca swoim wyglądem. Rezydencja zachowana jest w stylu renesansowym.
Położony w pobliżu przeprawy przez San, na trakcie Przemyśl-Sanok. Budowla, należy do najpiękniejszych pomników polskiego renesansu. Zamek został wybudowany w XVII wieku, mimo wielu powojennych zniszczeń do dnia dzisiejszego utrzymał niezmienioną sylwetkę. Wybudowany w formie czworokąta, gdzie w każdym rogu umiejscowiono basztę- Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. W jednej z baszt znajduję się kaplica, która swoim wyglądem przypomina Kaplicę Zygmuntowską na Wawelu.

-------------------------

 

Pałac w Rokosowie

Kolejnym polecanym miejscem na wypoczynek poza miastem, z całą pewnością jest pałac w Rokosowie. Jest to wspaniała neogotycka posiadłość, która powstała w połowie XIX wieku. Całość otoczona jest ogromnym parkiem, który zachęca do spacerów zwłaszcza, wtedy gdy jest piękna pogoda.

-------------------------


Zamek Bobolice i Mirów

Będąc na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, z całą pewnością warto odwiedzić Zamek Bobolice.
Dwie bliźniacze budowle warowne. Leżą na Szlaku Orlich Gniazd Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wzniesione przez Kazimierza Wielkiego, oba opuszczone i popadły w ruinę podczas Potopu Szwedzkiego.

Królewski Zamek Bobolice – to jedna  z najpiękniejszych warowni Szlaku Orlich Gniazd, świadek ciekawej historii, a zarazem obiekt niezwykłej metamorfozy. Przez ostatnie lata zamek był pieczołowicie rekonstruowany, by dziś każdy mógł ujrzeć go takim, jaki był w latach swojej największej świetności.

Zrośnięte z wapiennymi skałami mury Zamku Bobolice znów pełne są życia. Odbudowane izby, sale oraz komnaty niczym magnes przyciągają turystów nie tylko z Polski, ale i całego świata. Królewski Zamek Bobolice to dziś niewątpliwie jeden z symboli Jury. Miejsce, które sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych zakątków na turystycznej mapie Polski.

Zamek w Mirowie stanowi doskonały przykład typowego zamku średniowiecznego.
Bliźniacza warownia Zamku Bobolice, złączona z nim nie tylko malowniczym pasmem skał, ale i tragiczną legendą. Historia głosi iż oboma zamkami władali niegdyś bracia Mir i Bobol. Nieszczęśliwy romans Mira z żoną Bobola zakończył się bratobójstwem oraz zamurowaniem pięknej księżniczki żywcem, która do dziś jako biała dama spogląda w stronę Mirowa z murów Zamku Bobolice.

-------------------------


Zamek w Czersku - siedziba książąt mazowieckich

Doskonałym miejscem na całodzienną wycieczkę dla każdego mieszkańca stolicy jest podwarszawska miejscowość Czersk, w której położony jest doskonale zachowany zamek, który służył za siedzibę książąt mazowieckich.


Potęga średniowiecznych murów

Zamek w Czersku został zbudowany pod koniec XIV wieku na polecenie księcia mazowieckiego Janusza I. W XVI wieku królowa Bona rozkazała przebudować zamek, w którym powstał tzw. Wielki Dom. Choć twierdza była kilkukrotnie oblegana, w tym w trakcie potopu szwedzkiego, zamek zachował się do dzisiejszych czasów w bardzo dobrym stanie. Wizyta w czerskiej twierdzy to przede wszystkim spacer po imponujących rozmachem murach, a także zamkowych wieżach, z których roztacza się piękny widok na okolicę. Do zwiedzania dostępne są także wnętrza zamków, w których znaleźć można średniowieczne eksponaty należące niegdyś do mazowieckich książąt.


Skruszyć kopie pod Czerskiem

Główną zaletą zamku w Czersku są jednak liczne wydarzenia kulturalne, które odbywają się na terenie obiektu praktycznie w każdym tygodniu. W Czersku organizowane są turnieje rycerskie, rekonstrukcje historyczne oraz festiwale pieśni średniowiecznej, na które zjeżdżają się goście z całego świata. Co roku władze zamku organizują także obrzędy Święta Kupały oraz Wszystkich Świętych połączone z recytacją poezji. Udział w wydarzeniach historycznych odbywających się na terenie Zamku w Czersku pozwala na kontakt z żywą historią i wiąże się z niepowtarzalnymi przeżyciami!

-------------------------

 

Zamek w Ogrodzieńcu

Jeszcze większy i lepiej zachowany zamek obejrzeć można w Ogrodzieńcu. Dodatkowo otoczony jest on przepięknymi, rozległymi terenami, które zachęcają do spacerowania. Zbudowany został on na przełomie XIV i XV wieku. Z całą pewnością jest to obowiązkowy punkt dla każdego, kto jeszcze nigdy nie był w tamtej okolicy.

-------------------------

 

Zamek Książ

Pierwsze wzmianki o zamku pojawiły się w XIII w. Wybudowany został w malowniczej okolicy pośród lasów w Wałbrzychu i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Aktualnie turyści pomogą odwiedzić centralną część zamku- zamek piastowski.

-------------------------


Zamek Czocha

Kolejna niezwykle interesująca budowla, umiejscowiona nad zalewem leśniańskim, wybudowana w XIII wieku. Zamek Czocha niezwykle ceniony przez filmowców, na terenie obiektu zostały nakręcone sceny do takich filmów jak: Gdzie jest generał?, Dolina Szczęścia czy Wiedźmin. Od 1996 roku zamek został udostępniony jako hotel i jest dostępny dla zwiedzających.

-------------------------


Zamek w Gołuchowie

Niezwykle piękny i urokliwy zamek, otoczony romantycznym parkiem. W przeszłości stał się jednym z największych muzeów w Europie, aczkolwiek po wojnie wszystkie działa sztuki zostały skradzione. Niewątpliwie zamek wart obejrzenia dla osób, które cenią sobie estetykę i piękne widoki.  

-------------------------


Pałac w Wilanowie - barokowy przepych i królewskie ogrody

Spośród warszawskich zabytków zdecydowanie wyróżnia się Pałac w Wilanowie - nie tylko dlatego, że położony jest na obrzeżach miasta, z dala od Starego Miasta i innych atrakcji turystycznych stolicy, ale przede wszystkim ze względu na niepowtarzalny, barokowy przepych.


Letnia rezydencja Jana III Sobieskiego

W 1981 roku Jan III Sobieski wraz z żoną Marią, zainspirowani ogrodami paryskiego Wersalu, postanowili wznieść letnią rezydencję królów Polski. Do podwarszawskiego Milanowa zaproszony został wybitny włoski architekt Augustun Locci, pod przewodnictwem którego na przestrzeni piętnastu lat powstawał Pałac w Wilanowie. Miejsce to jest unikatowe na skalę całej Polski - w doskonałym stanie zachowała się nie tylko zewnętrzna część pałacu, ale także pełne rzeźb i obrazów wnętrza, w tym komnaty królewskie z oryginalnymi meblami. Wewnątrz budynku znajduje się obecnie muzeum, w którym podziwiać można eksponaty związane z Sobieskimi, a także epoką baroku.


Spacerkiem wśród altan

Obok Pałacu w Wilanowie znajdują się rozległy królewski ogród prowadzony na modłę francuską. Liczne zabytkowe rzeźby i altanki, a także pełne kaczek Jeziorko Wilanowskie zachęcają do długiego spaceru wśród natury. Na terenie parku znaleźć można m.in. altankę chińską, a także starą kapliczkę. Tuż obok Pałacu w Wilanowie, na terenie kompleksu pałacowego, znajduje się także Muzeum Plakatu, które archiwizuje plakaty filmowe z całego świata.

-------------------------

 

Ciekawe zamki i płace w Polsce – co odwiedzić

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję