NOCLEG24H.PL

5 najciekawszych atrakcji w Bydgoszczy w 2024 roku

Opublikowano: 14-03-2024

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Bydgoszcz to ciekawe miasto, które naprawdę warto odwiedzić, na przykład w okresie wakacji. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, na jakie konkretnie atrakcje można tam liczyć. Wówczas o wiele łatwiej będzie nam zaplanować ewentualny wypoczynek.

 

 

1. Katedra Bydgoska

Adres: Farna 8, tel: 52 322 45 86

Katedra Bydgoska to jeden z najciekawszych obiektów sakralnych znajdujących się w tym wyjątkowym mieście. Obiekt ten wzniesiono w XV wieku i reprezentuje on styl gotycki. To prawdziwa perła architektury staropolskiej. Świetnie wpisuje się ona w krajobraz Bydgoszczy, która przecież położona jest nad rzeką. Katedra prezentuje się bardzo majestatycznie z zewnątrz, ale godne odwiedzenia i obejrzenia jest również jej wnętrze. W Katedrze tej podziwiać można między innymi dwa słynne i czczone przez wiernych wizerunki Maryi Panny. Mowa tu o wizerunku Matki Bożej Pięknej Miłości, który pochodzi z roku 1476, a także o wizerunku Matki Boskiej Szkaplerznej. Ten z kolei powstał w roku 1700. Odwiedzając to miejsce warto pokusić się o wykonanie kilku zdjęć na pamiątkę.

2. Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego

Adres: Gdańska 4, tel: 52 585 99 66

To jedno z najciekawszych muzeów w mieście. Znajdują się tu bardzo liczne zbiory z takich działów jak: etnografia, numizmatyka, sztuka, archeologia, grafika czy historia techniki. Co ciekawe, to właśnie tu znajduje się najwspanialsza kolekcja dzieł Leona Wyczółkowskiego. Można podziwiać tu też liczne prace Maksymilania Piotrowskiego. Nie brak tu też stałych wystaw, które prezentują eksponaty związane z historią miasta Bydgoszcz. Uwagę zwraca też znajdująca się tu Galeria Sztuki Nowoczesnej. W Muezum organizowane są też całkiem liczne wystawy czasowe. Można podziwiać ty nie tylko obrazy, ale też rzeźby czy artystyczną fotografię. Miłośnicy numizmatyki będą zaś zachwyceni kolekcją wspaniałych monet z dawnych lat. 

3. Muzeum Oświaty

Adres: Marii Curie-Skłodowskiej 4, tel: 52 342 65 90

Muzeum to prezentuje odwiedzającym to miejsce turystom wyjątkowo ciekawe eksponaty. Można podziwiać tu między innymi liczne wyposażenie znajdujące się kiedyś w szkołach. Mowa tu nie tylko o wyposażeniu, które służyło uczniom, ale i o wyposażeniu, które było przeznaczone dla nauczycieli. Odwiedzający będą mogli też przyjrzeć się ciekawym fotografiom szkolnym z dawnych lat, a także aktom szkolnym. Co ciekawe, można podziwiać tu obiekty pochodzące jeszcze z czasów zaboru pruskiego. Nie brakuje tu wystaw stałych, które są dostępne dla zwiedzających przez cały rok. Organizowane są rzecz jasna również wystawy czasowe. Muzeum to, jak zresztą na Muzeum Oświaty przystało prowadzi też działalność o charakterze dydaktycznym.

4. Exploseum

Adres: Alfreda Nobla, tel: 883 366 056

To wyjątkowo ciekawa placówka muzealna znajdująca się w Bydgoszczy. Exploseum prezentuje turystom, które odwiedzają to miejsce, architekturę przemysłową III Rzeszy. Mowa tu przede wszystkim o materiałach wybuchowych. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników militariów. Warto też zaznaczyć, że Exploseum udostępnia odwiedzającym trasę podziemną. Warto zaznaczyć, że cała trasa, która została oddana do dyspozycji turystów biegnie dokładnie pomiędzy ośmioma budynkami. Co ważne, częściowo biegnie ona poza budynkami, a więc można liczyć na różnorodność. Jeśli przyjdziemy do tego miejsca, na pewno nie będziemy mogli narzekać na nudę. Najlepiej odwiedzać to miejsce wraz z przewodnikiem, który przedstawi turystom wiele ciekawych historii. Co interesujące, Exploseum zalicza się do miejskiego Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła. Dobra wiadomość jest taka, że bilety wstępu są stosunkowo tanie. Można będzie też liczyć na to, że uda się zakupić bilety ulgowe dla najmłodszych. Warto jednak mieć na uwadze to, iż budynek Exploseum ulokowany jest w odległości około jednego kilometra od parkingu. Jeśli zechcemy odwiedzić wybuchowe bydgoskie muzeum, musimy liczyć się z koniecznością spaceru.

5. Muzeum Mydła i Historii Brudu

Adres: Długa 13, tel: 52 515 70 15

Muzeum Mydła i Historii Brudu to jeden z ciekawszych obiektów, który na pewno warto odwiedzić będąc w Bydgoszczy. Nie jest to co prawda muzeum publiczne, tylko prywatne, ale może poszczycić się naprawdę ciekawymi ekspozycjami. Wzbudzą one ciekawość nie tylko osób dorosłych, ale i dzieci. O wyjątkowości tego muzeum świadczy fakt, iż zostało ono nominowane do 7 nowych Cudów Polski. W placówce tej można zapoznać się z szeroko pojętą historią higieny i brudu od czasów starożytnych do czasów współczesności. Warto dodać, że to jedna z bardzo nielicznych tego typu placówek. Można obejrzeć tu między innymi pralki, suszarki, żeliwne wanny pochodzące z wieku XIX, a także pierwszą przenośną ubikację. Warto zaznaczyć, że muzeum to organizuje różnego rodzaju warsztaty, które wzbudzają ogromne zaciekawienie licznych turystów oraz mieszkańców. 

Zobacz też atrakcje dla dzieci w Bydgoszczy: https://terefe.pl/atrakcje-dla-dzieci-bydgoszcz/Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję