NOCLEG24H.PL

Ziemia kłodzka - miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej

Opublikowano: 29-05-2020

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


 

Bystrzyca Kłodzka położona jest nad Nysą Kłodzką i wchodzi w skład ziemi kłodzkiej. Jest to miasteczko, które liczy sobie trochę ponad 10 tyś mieszkańców. Malownicze krajobrazy górskie czynią z bystrzycy idealny cel wycieczek szkolnych, koloni młodzieżowych czy też prywatnych wyjazdów wypoczynkowych.

Pierwsze wzmianki o Bystrzycy pochodzą z XI wieku. Wiadomo, że założycielem osady w miejscu, którym znajduje się obecnie Bystrzyca Kłodzka był czeski rycerz Havel, od którego imienia pochodziła pierwsza nazwa Hawelswerde. Po przyłączeniu do Polski miasto otrzymało polską nazwę.

Piękne zabytkowe kościoły zasługują na zwiedzanie przez turystów. Zaliczamy do nich gotycki kościół pw. św. Michała Archanioła z końca XIII stulecia. Kolejnym ciekawym kościołem jest świątynia pw. św. Nepomucena z 1833 roku. Na uwagę zasługują również fragmenty murów obronnych w skład których wchodzi Wieżą Rycerska, Wieża Kłodzka i Brama wodna.

W mieście znajduje kilka restauracji, a także hotele i prywatne miejsca noclegowe, dlatego też turysta nie powinien mieć problemu z zakwaterowaniem i wyżywieniem.

 

Poznaj miejsca na noclegi w Kotlinie Kłodzkiej.

 

Kolejnym miastem wchodzącym w skład klucza kłodzkiego jest Kudowa-Zdrój. Ciekawe położenie tego niewielkiego 10-cio tysięcznego miasta umożliwiło rozwój turystyki. Jest to idealne miejsce wypadowe w Góry Stołowe lub też do Pragi w Czechach.

Bardzo ciekawym zabytkiem Kudowy-Zdrój jest Kaplica Czaszek, która jest jedną z trzech w Europie. Wybudowano ją z czaszek i piszczeli ludzi zmarłych w czasie wojny trzydziestoletniej i zarazy. Oprócz tego do dyspozycji turystów została przygotowana odrestaurowana pijalnia wody arsenowej oraz kryte kąpielisko. Liczne hotele, sanatoria, a także prywatne kwatery czynią z tego pięknego miasteczka istny raj turystyczny. Każdy kto choć raz był w Kudowie-Zdrój wie, że nazwa nie jest przypadkowa. Na terenie miasta znajdują się trzy wody źródlane, których można skosztować. Kudowa posiada piękne parki zdrojowe, nietypowe muzea jak np. Muzeum Zabawek czy Muzeum Żaby. Ciekawym i wartym polecenia miejscem dla turystów będzie szopka składająca się z ok. 250 ruchomych figurek lipowych. Oprócz tego w Pstrążnej znajduje się skansen, gdzie znajdziemy drewniane budynki wraz z wyposażeniem, które budowano kiedyś na tych terenach.

W granicach miasta znajduje się wiele ciekawych i pięknych kościołów. Warto dodać, że oprócz kościołów Rzymskokatolickich znajduje się tu kościół Ewangelicko-Augsburski, a także Zielonoświątkowy. Gmina Wyznaczyła dla turystów trzy szlaki piesze.

Kudowa-Zdrój to bardzo atrakcyjne miasteczko turystyczne, które każdego roku odwiedza tysiące turystów.

 

Następnym ciekawym miasteczkiem turystycznym położonym w Kotlinie Kłodzkiej są Duszniki-Zdrój. To malutkie miasteczko liczące niespełna 6tyś mieszkańców jest jedną z najładniejszych miejscowości wypoczynkowo-sanatoryjnych w Polsce. Turystyka uzdrowiskowa jest całoroczna, wachlarz usług oferowanych przez tutejsze sanatoria jest dość szeroki. Duszniki-Zdrój słyną z tego, że doskonałym miejscem na schorzenia kardiologiczne, gastrologiczne, a także na kobiece schorzenia w tym również na leczenie bezpłodności. Na terenie miasta znajduje się pijalnia wód mineralnych takich jak szczawy alkaliczne i żelaziste. Duszniki słyną również z leczniczych kąpieli iglicowych i borowinowych. Znajduje się tu również Centrum Diagnostyki i Leczenia Osteoporozy, które wyposażone jest w nowoczesny sprzęt.

Oprócz walorów leczniczych można tutaj znaleźć ciekawe miejsca i imprezy. Do ciekawszych budowli zaliczyć trzeba drewnianą warownię z X wieku, którą z czasem zamieniono na murowany zamek należący do właścicieli okolicznych dóbr Panowiców. Bogata historia tych terenów sprawiła, że w końcu po drugiej wojnie światowej miasteczko to wchodzi w skład Polski. Ze względu na małe zniszczenia zorganizowano tutaj coroczny koncert Chopinowski.

Bardzo ładny renesansowy rynek miasteczka składa się z wielu ciekawych i bogato zdobionych kamienic. Oprócz tego na terenie miasteczka znajdziemy wiele ciekawych zabytków architektury. Piękne kościoły, klasztory, teatr zdrojowy im. Fryderyka Chopina, pamiątkowe obeliski, czy eklektyczna stacja meteo. Miasteczko to zasługuje na uwagę i jest warte polecenia każdemu. Bogata baza noclegowa i spora ilość restauracji sprawiają, że każdy kto chce może przyjechać tutaj na wspaniały zdrowotny wypoczynek.

 

Kolejnym ciekawym i niezwykle interesującym miejscem jest miasteczko Bardo. To typowa polska osada powstała w X wieku jako gród obronny. Najstarsze źródła podają, że kasztelanami Bardzkimi byli od zawsze rycerze polscy. Od najdawniejszych lat bardzo ważną rolę odgrywa tutaj kult maryjny, który powiązany jest z największym skarbem Barda, a mianowicie figurką Matki Boskiej. Dzięki licznym pielgrzymom, które przybywają tu co roku miejscowość rozwijała się i na początku XIV wieku otrzymała prawa miejskie. Obecnie Bardo posiada status letniska turystycznego, które specjalizuje się w koloniach dziecięcych. Do najcenniejszych zabytków Barda należy oczywiście przepiękny barokowy kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W kościele tym znajduje się figurka Matki Boskiej typ „Madonny Tronującej”. Legenda głosi, że w tejże kapliczce Matka Boska objawiła się pewnemu pobożnemu chłopcu, któremu przekazała prośbę o szczególny kult dla niej w tym miejscu.

 

Kolejnym miejscem kultu maryjnego jest Góra Kalwaria, u której stóp leży Bardo. Według legendy, na tej górze objawiła się Matka Boża Płacząca, która pozostawiła po sobie odciski stóp i rąk na kamieniu. Na górę prowadzą trzy drogi polska, droga niemiecka i droga czeska. W XVII wieku wybudowano w tym miejscu kaplicę górską z rzeźbą Matki Boskiej. Na stoku góry znajdują się również ruiny średniowiecznego zamku rycerskiego, który datuje się na XIII wiek.

 

Bardzo ciekawym miejscem jest Góra Różańcowa, gdzie znajduje się 14 kapliczek różańcowych. Do pełnej realizacji projektu brakuje 3 kapliczek. Wszystkie wybudowane w pięknym stylu nawiązującego do gotyku, baroku, historycyzmu.

 

Kolejnym cennym zabytkiem miejscowości jest murowany most na Nysie Kłodzkiej, który jest wybudowany w stylu gotyckim. Budowle tą datuje się na XVI wiek. Warto wspomnieć o śladach grodzisk plemiennych Ślężan z IX i X wieku. Na koniec dodam, że ważnym miejscem dla pątników w Bardzie jest Kolumna z Figurą Matki Bożej przy ul. Kolejowej. Niektórzy nazywają ją zapadającą się Matką Bożą. „Kiedy kolumna całkowicie się zapadanie nastąpi koniec świata” wg przekazów mieszkańców.

 

Na koniec chciałbym wspomnieć o jeszcze jednym miasteczku, a mianowicie o Złotym Stoku, który początkowo powstał jako miejscowość górnicza. Według źródeł ok. X wieku wydobywano tutaj prawdziwe złoto. Złoty Stok posiadał w dawnych czasach jedną z większych kopalń tego typu w Europie. Obecnie Kopalnia Złota jest wspaniałym produktem turystycznym, który rocznie odwiedza bardzo dużo turystów. Przez setki lat działalności na tym terenie powstało ponad 300km sztolni na 21 poziomach. Według danych, działalność ludzka na terenie kopalni datowana jest na nawet 2000 lat p.n.e. w czasach PRL-u nikt o niej nie pamiętał, ale w końcu prywatna osoba Pani Elżbieta Szumska uczyniła z tego miejsca prawdziwy raj dla turystów. Oprócz zwiedzania kopalni w stylowych wagonikach turyści mają do dyspozycji podziemny spływ łodzią, mamy możliwość odlać sobie pamiątkową sztabkę złota, oczywiście nie prawdziwą. Możemy zabawić się w poszukiwacza złota i zająć się w płukaniem złota. Bardzo fajnym pomysłem jest produkcja papieru czerpanego, który można zachować jako dowód, pamiątka pobytu w kopalni. Ponadto każdy turysta może posilić się w lokalnej restauracji, a dla osób, które mają niespożyte pokłady energii Pani Elżbieta przygotowała ścianę wspinaczkową. Dla tych młodszych skoki na batucie. Oby więcej takich ciekawych pomysłów. Władze samorządowe Złotego Stoku powinny wspierać jak najwięcej takich miejsc, które oprócz tego, że stanowią atrakcję turystyczną są miejscem pracy dla lokalnej społeczności. Na terenie kopalni funkcjonuje również Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota, a także można tak powiedzieć prywatna galeria minerałów Roberta Borzęckiego

Kolejnym ciekawym miejscem rozrywki i atrakcji turystycznych jest Leśny Park Przyrody „Skalisko” zlokalizowany obok kopalni, gdzie można przejechać się kolejką tyrolską na dużej wysokości. Łączna długość lin kolejki to 570m.

Złoty Stok to piękna miejscowość z pięknymi starymi budowlami z ciekawą architekturą. Znajdziemy tutaj wiele cennych zabytków sakralnych jak chociażby renesansowy kościół św. Barbary z początku XVI wieku. Bardzo ciekawe są budynki miejskie, jak ratusz z 1801 czy piękne kamienice, które pełnią do dzisiaj ważne funkcje.

 

Miasteczka, są bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Każdemu kto ma ochotę udać się w tych kierunkach szczerze polecam jako doskonałe cele wypraw turystycznych, wypoczynkowych czy zdrowotnych. Zatrzymując się w jednej z wyżej wymienionych miejscowości warto pomyśleć nad zwiedzaniem sąsiednich. Dzięki temu nasz wyjazd stanie się o wiele ciekawszy. Możemy podążać śladem świątyń, zamków, warowni, wszędzie znajdziemy coś ciekawego. Imprezy towarzyszące są robione specjalnie dla turystów, ale w niektórych z nich sami możemy brać udział realizując jednocześnie własne pasje i zainteresowania. Zapraszam wszystkich do zwiedzania ziemi kłodzkiej i życzę miło spędzonych chwil.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję