NOCLEG24H.PL

Co to jest Slow Travel? - powolne podróżowanie

Opublikowano: 26-06-2020

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Slow Travel - "Wolne podróże" to podejście, które kładzie nacisk na połączenie wyjazdu, zwiedzania: z lokalną społecznością, kulturą, jedzeniem i muzyką. Opiera się na założeniu, że podróż ma na celu edukację i oddziaływanie emocjonalne w chwili obecnej i na przyszłość, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi dla lokalnych społeczności i środowiska.

 

Co to jest Slow Travel? Koniec z pośpiechem na wakacjach, zwiedzaj i smakuj życie!

Wycieczki, na których ludzie zapełniali klisze fotograficzne setkami ujęć, jakich potem nie mieli czasu oglądać, odchodzą w niepamięć. Zamiast biegać z zadyszką od zabytku do zabytku, od kościoła do muzeum, od fontanny do pomnika, lepiej usiąść wygodnie pod kawiarnianym parasolem i smakować życie. Slow Travel to nic innego jak powolne podróżowanie i poznawanie kultury danego kraju oraz regionu. Blogerzy i celebryci lansują ten właśnie trend. Podróżowanie w rytmie slow jest przyjemne i tanie.

Poznaj - Dlaczego objazdowa wycieczka do USA to dobry pomysł?

Komu spodoba się Slow Travel?

Slow Travel różni się od klasycznych wycieczek objazdowych, organizowanych przez biura podróży. Podczas takiego wyjazdu obowiązuje jedna zasada: zatrzymać się, poznać kulturę danego miejsca i cieszyć się życiem! Bez względu na kierunek podróży, slow trend nie narzuca tempa. Najczęściej tego typu wyjazdy mają spontaniczny charakter i luźne granice czasowe. Jeśli komuś spodoba się odwiedzany kraj, miasto, region, może zdecydować o przedłużeniu pobytu. Także pieniądze nie są w takim przypadku przeszkodą. Powolne podróżowanie można śmiało połączyć z pracą zarobkową lub wolontariatem. Slow Travel jest odpowiedzią na pęd cywilizacyjny. W momencie, gdy cały świat przyspiesza, trudno cieszyć się chwilą i doceniać to, co w życiu najważniejsze. Podczas spontanicznych i esencjonalnych wypraw znacznie łatwiej poznawać kulturę innych ludzi. 

 

Slow food, slow travel, slow life – poznaj oferty agroturystyczne w tym trendzie.

 

Podróże w rytmie slow będą idealne dla:

  • rodzin z dziećmi. Po co zabierać malucha do muzeum, z którego niewiele zapamięta, może warto położyć się na trawie w parku lub pobiegać między fontannami w pałacowym ogrodzie?
  • osób spragnionych wrażeń. Szybkie tempo wycieczek pozbawia nas wielu możliwości. Nocne życie, kluby, dyskoteki, bary na plaży, ognisko lub muzyka do rana to właśnie element, którego brak w klasycznych wycieczkach organizowanych przez biura podróży.
  • prawdziwych podróżników. Odkrywanie nieznanych miejsc, poza utartymi szlakami turystycznymi wymaga wysiłku. Prawdziwy pasjonat podróży chce czegoś więcej niż trasa opisana w folderze turystycznym.
  • pasjonatów kulinariów, kultury i sztuki. Szybkie zwiedzanie to jedynie posmak prawdziwych atrakcji, jakie oferuje dany kraj lub region. Slow Travel pozwala poznać prawdziwą kuchnię, sztukę i kulturę. Na to potrzeba czasu i właśnie zwiedzając powoli, zyskuje się cenne dni, które będą zapamiętane do końca życia.
  • dla tych, którzy byli już wszędzie. Osoby, które zwiedziły najciekawsze miejsca na różnych kontynentach poszukują nowych, nieznanych miejsc. Może się okazać, że fascynujących krain nie trzeba szukać daleko, za oceanem. Powolne zwiedzanie pomaga odkryć inspirujące okolice.
  • dla osób pracujących zdalnie i wykonujących wolne zawody (w tym freelancerów). Wystarczy spakować komputer i zamiast siedzieć przy biurku, można połączyć pracę z życiem w innym zakątku świata. Czasem taka zmiana jest źródłem sporych oszczędności. Podczas jednego wyjazdu można odbyć urlop i oszczędzić np. na jedzeniu czy kosztach codziennego utrzymania.
  • dla posiadających własny środek transportu: campera, vana, w którym można nocować i zatrzymać w dowolnym miejscu.

Podsumowując, slow travel jest dla wszystkich, którzy czują niedosyt związany z szybkim tempem zwiedzania. Zwalniając, można zobaczyć dużo więcej i doświadczyć atrakcji, jakich nie zapewni klasyczne biuro podróży.

 

Nowy sposób na zwiedzanie świata i poznawanie innych kultur

Zwolennicy slow travellingu nie planują swoich wypraw z drobiazgową precyzją. Znacznie ważniejsze od planu działania jest elastyczne podejście. Nigdy nie wiadomo, jaka będzie pogoda, jacy ludzie pojawią się na drodze i jakie otworzą się możliwości. Powolne zwiedzanie i poznawanie nowych kultur wiąże się z otwartością na świat. Slow Travel to po części asymilacja z mieszkańcami danego miejsca. Typowy turysta przyjeżdża do innego kraju i chce mieć wszystko podane na tacy. Podróżnik zwiedzający w rytmie slow obserwuje życie mieszkańców danego miejsca. Robi zakupy w markecie lub na bazarze. Je w niedrogich barach ulicznych. Może pomóc w zbiorach sezonowych płodów rolnych i zarobić na dodatkowy tydzień pobytu. 

Powolne podróżowanie: bez stresu

Nowy sposób na zwiedzanie świata i poznawanie innych kultur jest tani i bezstresowy. Precyzyjnie zaplanowane wycieczki samolotowe lub autokarowe są zwykle kosztowne. Slow travel pozwala wyruszyć na drugi koniec świata za małe pieniądze. Przydatne są aplikacje internetowe. Można korzystać z zamiany mieszkań. Można też przyłączyć się do czyjegoś wyjazdu i zaoszczędzić na transporcie. Warunek konieczny to czas. Lepiej wziąć dłuższy urlop w pracy i cieszyć się wyjazdem bez stresu. Podczas tego typu wyjazdów podróżnicy nie stawiają sobie wygórowanych celów. Dają sobie czas na rozpoznanie terenu. Świadomie rezygnują z pomocy pilota i przewodnika. Wolą na własną rękę odkrywać nieznane tereny. Dzięki temu można wybrać to, co nas rzeczywiście interesuje. Jeśli ktoś chce zwiedzać lokalne restauracje, niekoniecznie musi brać udział po wycieczce do miejscowego zamku lub kościoła. Równie fascynujące, co zwiedzanie rynku, może być błądzenie po przedmieściach i obserwacja życia innych ludzi. 

Poznaj - Kaszuby – serce polskiej natury, idealne na wypoczynek

 

To nie tylko sposób podróżowania, to sposób myślenia.

Zdefiniowanie powolnej turystyki nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Podczas gdy rdzeniem tego pojęcia jest pojęcie prędkości, pojęcie turystyki powolnej jest w istocie o wiele szersze niż to. Wśród naukowców panuje ogólna zgoda co do tego, że wbrew nazwie, powolna turystyka nie polega wyłącznie na prędkości. W rzeczywistości koncentruje się on w większym stopniu na koncepcji zrównoważonego podróżowania, co pozwala na bardziej przyjazne dla kultury i środowiska rozwiązanie.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję