NOCLEG24H.PL

Kiedy zaplanować wypad na narty?

Opublikowano: 04-09-2020

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Jazda na nartach jest jednym z najchętniej uprawianych sportów zimowych. Aby kilkudniowy wyjazd na narty był udany przyda się dobra organizacja. Oczywiście są wśród nas miłośnicy spontanicznych wypadów, jednak w większości wypadków staranne planowanie pomoże uniknąć niepotrzebnego stresu i kosztów. Jakie miesiące warto wziąć pod uwagę zastanawiając się nad terminem zimowego urlopu narciarskiego? Wszystko zależy od obranego kierunku oraz priorytetów.

Jakie czynniki wziąć pod uwagę planując wyjazd na narty?

Wiele osób, które jeżdżą na nartach od lat, ma swoje ulubione miejsca i nie chce szukać niczego innego. Takie podejście może jednak pozbawiać nowych doświadczeń. Niejeden miłośnik narciarstwa przekonał się, że przy odrobinie wysiłku i planowania da się znaleźć kurorty i stoki, które nie tylko są tanie, ale również bardziej atrakcyjne i mniej oblegane od tych najpopularniejszych. Zerwanie z rutyną może okazać się korzystne również jeśli chodzi o termin wyjazdu. Jednak każdy wielbiciel sportów zimowych, zanim podejmie decyzję dotyczącą tego, kiedy zaplanować wyjazd na narty, powinien zastanowić się nad swoimi priorytetami. Czy zależy mu najbardziej na tym, by wybrać opcję korzystną cenowo? Czy pragnie uniknąć tłumów w miejscu noclegowym? Być może liczy na jakieś promocje i zniżki? Datę wypadu na narty może determinować również pogoda. Pod koniec sezonu jest zazwyczaj więcej słońca, lepszy śnieg i dłuższe dni. Nie bez znaczenie jest też kierunek wyjazdu. Za granicą sezon narciarski zaczyna się wcześniej niż w Polsce, w niektórych ośrodkach nawet w środku jesieni.

Poznaj - Obozy narciarskie 2024 z Różą Wiatrów na Chopoku

 

Kiedy spodziewać się najniższych cen?

Druga połowa grudnia oraz początek stycznia to dobry okres, by wyjechać na narty w Polsce i zaoszczędzić przy tym trochę pieniędzy. W tym okresie stosunkowo mało osób decyduje się na zimowy wypoczynek, dlatego poza niższymi cenami można liczyć też na mniejszy tłok na stokach. Innym polecanym terminem jest końcówka sezonu, czyli przełom marca i kwietnia. Wraz z tym, jak sezon narciarski powoli się kończy, właściciele ośrodków, kurortów i miejsc noclegowych znacznie zmniejszają opłaty. Co więcej, całkiem sporo ośrodków oferuje w tym okresie darmowy karnet narciarski. Turyści, którzy zarezerwują nocleg we wskazanym terminie płacą jedynie za hotel, a za jeżdżenie na stoku nie wymaga się od nich żadnych dodatkowych opłat. Ustalając datę wypadu na narty w naszym kraju dobrze jest też wiedzieć, kiedy zaczynają się ferie zimowe w szkołach. Zazwyczaj pierwsze tury zimowych wakacji mają miejsce w połowie stycznia. Miłośnicy narciarstwa, którzy wolą trzymać się z dala od tłumów, powinni zdecydować się na urlop przed tym okresem.

 

Najlepsze terminy na narty za granicą

Niejedna osoba nie wyobraża sobie szusowania gdzieś indziej niż w naszych polskich górach. Chociaż Tatry rzeczywiście mogą dostarczać niezwykłych emocji na stokach, nieraz bardziej opłacalny okazuje się wyjazd za granicę. Jakie kraje są najchętniej odwiedzane przez zapalonych narciarzy z naszego kraju? Są to między innymi takie państwa, jak:

  • Austria,
  • Francja,
  • Włochy,
  • Słowacja,
  • Czechy,
  • Gruzja.

W Polsce pogoda jest nieraz nieprzewidywalna, a w ostatnich latach zimy raczej ciepłe, dlatego też narciarze muszą być przygotowani na ewentualne zmiany planów. Na otwarcie sezonu zazwyczaj trzeba czekać nawet do połowy grudnia. Jednak kraje alpejskie oferują dobre warunki dla narciarzy już dużo wcześniej. Francja oraz Włochy umożliwiają jazdę na stokach w połowie listopada, a w Austrii sezon czasem rozpoczyna się jeszcze wcześniej- nawet w październiku. Góry w tych państwach są na tyle wysokie, że nie trzeba się obawiać o brak śniegu nawet jesienią. W zależności od stopnia zaawansowania turyści udają się na lodowce i strome stoki, bądź też na łatwiejsze i bardziej bezpieczne trasy. Ci, którzy chcą w pełni wykorzystać zimę i zacząć szaleństwo na nartach najwcześniej jak tylko się da, z pewnością powinni udać się na wyjazd jeszcze przed otwarciem sezonu w Polsce.

 

Planując urlop zimowy w Alpach warto pamiętać, że na zachodzie Europy- przeciwnie niż to jest w naszym kraju- sporo osób spędza okres świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku właśnie na stokach. Od końcówki grudnia do kilku dni po Sylwestrze ośrodki narciarskie są pełne turystów. Jeśli ktoś chce zorganizować wyjazd w tym terminie musi zadbać o rezerwację noclegu dużo wcześniej. Jednak ci z nas, którzy wolą unikać tłumów, powinni obrać inną datę. Podczas planowania urlopu narciarskiego we Włoszech dobrze jest też wziąć pod uwagę, że w tym kraju ferie szkolne przypadają w większości regionów zazwyczaj w pierwszej połowie lutego. Trudno się dziwić, że wiele włoskich rodzin spędza ten czas na nartach. Bezpieczniej będzie więc zaplanować swoje wakacje zimowe w innym terminie.

Poznaj - Jak uniknąć zakażenia meningokokami podczas urlopu?

Ferie zimowe w górach to dla wielu okazja do odpoczynku i regeneracji sił. Dowiedz się kiedy najlepiej jechać na narty. 

 

 

Zobacz też:

Zimowe ferie nad morzem dla całej rodziny

 

 

Dobre planowanie - udany wyjazd

Umiejętne zaplanowanie wypadu na narty wymaga nieco czasu i wysiłku. Aby ustalić najbardziej korzystny cenowo termin należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Dobrze jest też unikać okresów największego oblężenia ośrodków. Dobra wiadomość jest jednak taka, że skuteczne planowanie to klucz do sukcesu. Miłośnicy zimowych sportów, którzy wybiorą właściwy termin i cel podróży mogą cieszyć się naprawdę udanym wypadem na narty!

Przy współpracy z Zgorky.plTa strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję