NOCLEG24H.PL

Kiedy wypada weekend majowy 2021 - gdzie warto go spędzić?

Opublikowano: 11-03-2021

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Wyjazd na majówkę najlepiej zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Warto pomyśleć, gdzie i jak można spędzić długi weekend i zarezerwować wcześniej miejsca noclegowe. Jeśli jeszcze nie pojawił się konkretny pomysł, to zostawiamy kilka propozycji, które mogą się spodobać. Inspiracja jak najbardziej wskazana!

Majówka 2021 – na jak długi weekend możemy liczyć?

Zerkając w kalendarz można dostrzec, że tegoroczna majówka nie wypada aż tak korzystnie jak bywało w przeszłości. Nie ma dużego pola do popisu w kwestii kumulacji wolnych dni. Nie oznacza to jednak, że nie da się wydłużyć naszej majówki. Rozpocznie się ona tradycyjnie 1 maja. W tym roku obchodzone wtedy Święto Pracy przypada na sobotę, zatem ten dzień można sobie później odebrać. Zezwala na to kodeks pracy. Święto Konstytucji 3 Maja jest obchodzone dwa dni później, przypada zatem na poniedziałek. Jeśli ktoś chce przedłużyć świętowanie może odebrać sobie dzień wolny przysługujący za 1 maja i wykorzystać go we wtorek. Wówczas majówka potrwa cztery dni. Jest jeszcze możliwość wzięcia urlopu na piątek przed 1 maja, tak by urlop trwał w sumie pięć dni.

 

Najlepszy pomysł na spędzenie majówki

Każdy spędza majówkę tak jak lubi; jedni aktywnie, drudzy biernie. Inaczej zapewne będzie przebiegać w przypadku grupy młodzieży, inaczej w przypadku rodzin z dziećmi. Plan działania i atrakcje muszą być dostosowane do potrzeb i możliwości uczestników danej wyprawy. Urlop w maju daje możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu i delektowania się pięknem przyrody budzącej się wiosną do życia. Można to robić w najbliższej okolicy, a można też wyjechać gdzieś dalej.

Poznaj -  Zobacz jak zaplanować długie weekendy w 2023

''Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady''

Kto był chociaż raz w Bieszczadach wie, że warto tam wrócić. Góry kuszą niezwykłymi krajobrazami i różnorodnymi szlakami. Przepiękne dziewicze połoniny przyciągają niczym magnes nie tylko jesienią, ale o każdej porze roku. Warto zobaczyć chociażby Tarnicę, czyli najwyższy szczyt Bieszczadów po polskiej stronie, ale również Polańczyk, Wetlinę czy Sanok z tamtejszym skansenem prezentujący architekturę polsko-ukraińską. To Muzeum Budownictwa Ludowego na świeżym powietrzu. Na obszarze blisko 40 hektarów można zobaczyć około 160 budynków m.in. chat, zabudowań gospodarczych, młynów czy remiz. Będąc w Sanoku warto zajrzeć do Muzeum Historycznego, by podziwiać m.in. prace Zdzisława Beksińskiego oraz kolekcje sztuki współczesnej czy sztuki sakralnej. Na zwiedzanie czekają również dwa niemieckie schrony wybudowane około 1940 roku.


A może jednak ''Na Mazury, nie w góry''

Zamiast górskich wędrówek można postawić na zupełnie inną opcję i wybrać się na majówkę na Mazury. Bliskość jezior gwarantuje dużą dawkę wodnych atrakcji: pływanie łódkami, kajakami, rowerami wodnymi, ale też spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Cisza i spokój to znaki rozpoznawcze Mazur. Dlatego ta destynacja pozwoli na wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku. Tylko w ten sposób można się w pełni zrelaksować i naładować życiowe akumulatory. Dla miłośników zwiedzania też jest dobra informacja - Mazury obfitują m.in. w obiekty historyczne warte zobaczenia. Nieopodal Kętrzyna w miejscowości Gierłoż znajduje się Wilczy Szaniec. Była to główna kwatera Adolfa Hitlera w latach 1941-1944. To stąd podejmował decyzje dotyczące podboju ZSRR. Kwatera jest schowana w środku dużego kompleksu leśnego, z trzech stron okalają ją jeziora.

Dosłownie nieopodal Wilczego Szańca znajduje się Park Zabytków Warmii i Mazur w Gierłoży. Miejsce zapewnia zarówno rozrywkę, jak i edukację i jest przeznaczone dla dorosłych oraz dzieci. Można tu zapoznać się z historią i kulturą Warmii i Mazur. Na zwiedzających czekają miniatury wybranych, bardzo charakterystycznych dla tego regionu obiektów wykonanych w skali 1:25, ale również eksponaty historyczne. Przygotowano miniatury m.in. wiatraka w Bęsi, pałacu Lehndorffów w Sztynorcie i tradycyjnej mazurskiej chałupy.

 

Szybka majówkowa wyprawa zagraniczna

Jeśli ktoś ma ochotę spędzić majówkę poza Polską, powinien raczej poszukać czegoś w bliskim sąsiedztwie. Wiele do zaoferowania mają Czechy położone na południe od naszego kraju. Nieopodal granicy polsko-czeskiej znajduje się Adrspach, czyli Czeskie Skalne Miasto. W tym rezerwacie przyrody można podziwiać bloki piaskowe wyglądające niczym prawdziwe rzeźby.

Majówka to idealny czas, by odwiedzić też stolicę Czech, Pragę. Symbolem tego miasta jest Most Karola ozdobiony trzydziestoma barokowymi statuami. Ciekawym obiektem jest też zamek na Hradczanach, gdzie rezyduje Prezydent Republiki Czeskiej. To największy zamek na świecie, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię (70 tysięcy metrów kwadratowych). Na terenie zamku znajduje się Złota Uliczka, której początki sięgają XVI wieku. Znajdują się tam małe, kolorowe domki zamieszkałe kiedyś przez straż zamkową. W XVII wieku osiedlili się tam złotnicy. W XX wieku zaczęli ją zajmować pisarze m.in. Franc Kafka.

W pobliżu Złotej Uliczki mieści się Biała Wieża. Do XVIII wieku spełniała funkcję więzienia. Pod koniec XVI wieku zamknięto w niej Edwarda Kelley'a. Ten pochodzący z Anglii alchemik nazywał się odkrywcą kamienia filozoficznego.

 

Podsumowując, planowanie wyjazdu warto zacząć tuż po ustaleniu celu podróży. Jak się okazuje noclegi w weekend majowy są rezerwowane z bardzo dużym wyprzedzeniem. Sprawdza się tu stara niepisana zasada: ''kto pierwszy, ten lepszy''. Dlatego w tej kwestii nie można być opieszałym. Lepiej się pospieszyć, bo w przeciwnym razie ktoś nas ubiegnie i nie będzie szans na wymarzony nocleg. Majówka powinna być czasem odpoczynku i relaksu w miłej atmosferze. Planowanie jej na ostatnią chwilę nie jest najlepszym pomysłem.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję