NOCLEG24H.PL

Gry integracyjne online jako sposób rozluźnienia atmosfery

Opublikowano: 23-04-2021

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Zabawy, gry integracyjne online jako sposób rozluźnienia atmosfery w pracy.

Borykamy się z zupełnie inną rzeczywistością od czasu pandemii. Tam, gdzie była możliwość przeniesienia się na formę pracy zdalnej, tam pozostaliśmy z coraz bardziej rozwijającą się niechęcią i znużeniem. W końcu ile czasu można spędzać w domu i godzić kwestie prywatne z zawodowymi? Warto zastanowić się nad tym, co można wykorzystać, by pracownicy nie czuli wypalenia w trakcie pracy z domu. W rzeczywistości nie jest to wielki problem. Wystarczy trochę wolnego czasu, chęci i pomysłów.

Czego potrzeba?

Zazwyczaj, gdy człowiek ma w sobie ogromną chęć do zabawy, relaksu i integracji, nie potrzebuje do tego specjalnych narzędzi czy przestrzeni. Wystarcza mu własna wyobraźnia, pomysłowość, otwartość oraz to, co ma pod ręką. Tak samo jest w przypadku integracji zdalnej. Można skorzystać z opcji różnych bezpłatnych aplikacji z zabawami, jak również wystarczy nam jedynie okienko czatu lub ewentualnie kamerki, długopisy i kartki papieru. 

Pomimo małych wymagań względem przyjemnego spędzania czasu w grupie, jest kilka drobnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przy prowadzeniu tego typu zabaw. Jedną z istotnych kwestii jest moderowanie pokoju integracyjnego. Nie chodzi tutaj już o samo działanie użytkowników na kanale, a o to, by monitorować ewentualne problemy techniczne u osób biorących udział w atrakcjach i tak płynnie wprowadzić ich ponownie do rozgrywki, by nie zaburzało to całego spotkania. Najlepiej też przygotować się wcześniej na zdalną integrację i wysłać krótkie instrukcje co do każdej rozgrywki, by w trakcie faktycznego spotkania nie było konieczności kilkukrotnego wyjaśniania. 

Co do planowania wcześniej, również istotna jest komunikacja z osobami, dla których gry integrujące online w ogóle powstają. Najlepszą opcją dla wszystkich będzie ustalenie wspólnie konkretnego terminu na integrację, w którym nikt nie będzie wybity z rytmu innymi obowiązkami, lub będzie tylko udawać, że bierze udział w zabawie (a w rzeczywistości nie będzie go nawet przy komputerze).

Jak się bawić?

Nikt nie spodziewałby się, że typowe zabawy imprezowe wykorzystywane wśród znajomych również można wykorzystać w trakcie zdalnej integracji pracowników. Jednym z prostszych przykładów jest znana w wielu gronach zabawa o nazwie "prawda czy wyzwanie". Potrzebujecie do tego tylko mikrofonów i kamerek. Można równie dobrze ograniczyć się do samych mikrofonów i np. osoba, która nie chce mówić prawdy, ma coś zaśpiewać. 

Można też zadziałać w inny sposób i zamiast pójścia bezpośrednio do informacji o sobie, pograć w coś odbijającego pracowników od rzeczywistości. Do tego idealnie sprawdza się Mafia, czyli gra, do której potrzeba tylko jakiegokolwiek środka komunikacji. Osoba prowadząca wybiera kilka osób do mafii (w zależności od ilości graczy), kilka osób ze specjalnymi rangami i możliwościami (tu wystarczy poszukać podpowiedzi w sieci, gdyż opcji jest sporo), a reszta graczy to zwykli "śmiertelnicy". Gra polega na tym, by cała grupa drogą selekcji złapała członków mafii (nikt oficjalnie nie wie, kto ma jaką rolę - informacje te wysyłane są w wiadomościach prywatnych), zanim Ci zabiją niewinnych w mieście. 

Prócz tych dwóch sposobów na integrację na odległość można skorzystać jeszcze z innych możliwości takich jak np.:

  • Wspólne tworzenie opowiadania;
  • Kalambury (na kamerkach lub rysowane);
  • Dwie prawdy i kłamstwo;
  • Karaoke;
  • Państwa i miasta...

...i wiele, wiele innych.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję