NOCLEG24H.PL

Pola Elizejskie - 5 ciekawostek

Opublikowano: 17-09-2021

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Pola Elizejskie - 5 ciekawostek na temat najsłynniejszej paryskiej alei!

 

Paryż jest największą stolicą mody i elegancji. Nieustannie przyjeżdżają do tego miasta najsłynniejsze osobistości w poszukiwaniu modowych perełek. Paryż to jednak nie tylko szykowne stroje, ale również pięknie historyczne miejsca. Pola Elizejskie to obowiązkowy punkt na mapie zwiedzania tego wspaniałego miasta.

Pola Elizejskie

Pola Elizejskie w Paryżu to potoczna nazwa Alei Pól Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées). Geneza nazwy sięga mitologii greckiej. Hades podzielony był na części. W każdej z nich przebywały określone dusze. W jednej z nich, Elizjum, swoje miejsce miały dusze dobrych ludzi. Królował tam Kronos. Był ojcem Zeusa, Posejdona, Hery, Hestii, Hadesa oraz Demeter.

W czasach starożytnych obecne Pola Elizejskie uznawano za miejsce, w którym można doświadczyć szczęścia oraz wiecznego spoczynku. Mit głosi, że niegdyś znajdowały się tam łąki, po których przechadzały się dusze dobrych ludzi. Słuchały muzyki granej przez niewidzialne liry.

Aktualnie Pola Elizejskie w Paryżu mogą być odbierane przez wiele osób jako miejsce ukojenia. Głównie jednak stanowią idealny punkt, aby móc zachwycić się Paryżem. Aleja doskonale wpisała się w historyczną oś tego pięknego miasta. Jest naturalnym połączeniem Placu Zgody (Place de la Concorde) oraz Placu Charlesa de Gaulle’a, dawniej Placu Gwiazdy (Place de l’Etoile). To miejsce, gdzie znajduje się Łuk Triumfalny.

Aktualnie Elizejskie Pola to 1910 m długości oraz 70 m szerokości przepięknej historycznej alei w 8. dzielnicy Paryża.

Historia Pól Elizejskich

Dawniej Pola Elizejskie były polami uprawnymi. W roku 1616 Maria Medycejska, matka Ludwika XIII oraz żona Henryka IV, nakazała przebudowę obecnych Pól Elizejskich. Miała powstać w tym miejscu droga z drzewami posadzonymi po obu jej stronach. Przebudowa Pól Elizejskich odbyła się dwukrotnie. Droga została przedłużona ostatecznie do Placu Gwiazdy. Nastąpiło to w roku 1724.

Wiek XVIII to świetliste czasy alei. Stała się wyjątkowo modna. Była punktem spotkań wielkiej arystokracji oraz miejscem spacerów. Z uroku Pól Elizejskich korzystała m. in. Maria Antonina.

1828 rok to kolejna przebudowa Pól Elizejskich, które stały się częścią Paryża. Na spacerowym deptaku zostały położone chodniki, wzdłuż pojawiły się latarnie. Wokół umiejscowiono fontanny.

Przebudowa Pól Elizejskich miała miejsce jeszcze wielokrotnie. Ostatnią jej częścią było poszerzenie chodników. Odbyło się to w 1993 r.

 

 

Aktualne wykorzystanie Pól Elizejskich

Elizejskie Pola to obecnie jeden z głównych punktów do odwiedzenia na mapie Paryża. Ta piękna aleja przyciąga ogrom turystów. Nadal jest modnym szlakiem spacerowym.

W dniu 14 lipca każdego roku, gdy trwają obchody święta narodowego, maszeruje aleją defilada wojskowa. To także miejsce wielu wydarzeń kulturowych i sportowych. Tutaj znajduje się meta wyścigu Tour de France. Co roku znajduje się tutaj również jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję