NOCLEG24H.PL

Jak pozbyć się piekącego smaku papryczek?

Opublikowano: 10-11-2021

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Niemniej jednak w dzisiejszym artykule chcemy skupić się na innym aspekcie związanym z papryczkami, a mianowicie ich charakterystycznym, piekącym smaku. Sprawdzimy, jaka substancja odpowiada za takie odczucia smakowe i w jaki sposób szybko pozbyć się pieczenia na języku po zjedzeniu ostrej papryki.

 

Dlaczego papryki są takie ostre?

Za charakterystyczny, ostry i wręcz piekący smak papryczek chilli odpowiada kapsaicyna. Jest to organiczny związek chemiczny, który nie rozpuszcza się w wodzie. Dlaczego o tym mowa? Ponieważ właśnie ta słaba rozpuszczalność w wodzie przyczynia się do problemów z pozbyciem się piekącego smaku z jamy ustnej po zjedzeniu tytułowego warzywa.

Co ciekawe, schemat powstawania piekącego smaku działa bardzo specyficznie, ponieważ kapsaicyna oddziałuje na receptory nerwowe, które aktywują się w normalnych warunkach na skutek poparzenia lub uszkodzenia tkanki. Można więc powiedzieć, że związek ten fałszywie wywołuje w naszej jamie ustnej uczucie pieczenia i bólu. Kolejną ciekawostką jest to, że ptaki, które odpowiedzialne są za rozsiewanie nasion papryczek chilli, są w pełni odporne na działanie kapsaicyny.

 

 

 

Jak pozbyć się ostrego smaku?

Pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy w momencie uczucia pieczenia, to napicie się wody. To jednak może narobić nam więcej szkody niż pożytku, ponieważ jak wcześniej pisaliśmy, kapsaicyna nie rozpuszcza się w wodzie. To oznacza, że przepłukanie ust wodą tylko rozniesie piekącą substancję na większej powierzchni. Co zatem zrobić? Kluczem do sukcesu jest skorzystanie z czegoś tłustego, np. mleka z wysoką zawartością tłuszczu. Pomogą też lody. Dlaczego? Ponieważ kapsaicyna dobrze rozpuszcza się w tłuszczach.

Na koniec mamy dwie dobre wiadomości. Kapsaicyna pomimo piekącego smaku, nie wywołuje żadnej reakcji alergicznej czy stanu zapalnego. Nie musimy zatem obawiać się o swoje zdrowie, chyba że wyjątkowo jesteśmy uczuleni na jej związki. Druga dobra wiadomość jest taka, że wszelkie negatywne objawy po spożyciu ostrej potrawy samoczynnie ustąpią po kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach.

Gdzie jeszcze znajduje się kapsaicyna? Z uwagi na swoje właściwości, wykorzystuje się ją do produkcji gazów obronnych, takich jak gaz pieprzowy. Trzeba tylko pamiętać, że kapsaicyna nawet w tego typu środkach, nadal zachowuje swoje właściwości, więc po spryskaniu twarzy gazem pieprzowym, należy unikać pocierania lub polewania wodą, ponieważ to tylko pogorszy i tak już skomplikowaną sytuację.

 

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję