NOCLEG24H.PL

Czym są pokoje gościnne?


W turystyce można wyróżnić kilka rodzajów miejsc zakwaterowania dla turystów. Jednym z nich są pokoje gościnne. Powinny być one odpowiednio wyposażone, aby zapewnić gościom najwyższy komfort wypoczynku. Przepisy dokładnie określają co powinno się w nich znaleźć i jak powinny wyglądać. 

Nic nie znaleziono

Pokoje gościnne - definicja 

Pokoje gościnne to specjalne obiekty zakwaterowania turystycznego, które znajdują się w mieszkaniach, domach i innych budynkach mieszkalnych, które należą do osób fizycznych oraz osób prawnych. Są one wynajmowane turystom za opłatę. 

Organizację urządzania i wynajmowania pokoi gościnnych opisuje zarządzanie gospodarki komunalnej i przewodniczącego głównego komitetu kultury fizycznej i turystyki. 

Podstawowe wyposażenie pokoju gościnnego 

Wyposażenie pokoi gościnnych w dużej mierze jest zależne od jego standardu. Duże znaczenie ma także to ile osób ma mieszkać w danym pokoju. Standardowy pokój powinien być wyposażony w:

  • wygodne łóżko jednoosobowe lub dwuosobowe, 
  • stoliki nocne, 
  • lampki nocne, 
  • komplet pościeli dla każdego, 
  • stół oraz krzesła, 
  • lutro na ścianę, 
  • szafa na ubrania lub wieszak, 
  • osłony na okna (np. rolety, żaluzje, zasłony),
  • kosz na śmieci. 

Dodatkowym wyposażeniem pokoi gościnnych są także szafki i pułki, które ułatwiają turystom przechowywanie rzeczy osobistych, a także dywaniki, które sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne oraz czajnik i kubki. Wiele pokoi gościnnych jest także wyposażonych w telewizory i radia oraz dostęp do Wi-Fi. 

Co jeszcze warto wiedzieć o pokojach gościnnych?

Niektóre pokoje gościnne mogą być wyposażone w aneks kuchenny. Wtedy nie można pominąć wszelkich narzędzi, które pozwolą na samodzielne przygotowanie posiłków. W aneksie powinna się znajdować kuchnia z dwoma palinkami, a także garnki i patelnie, zastawa, sztućce i kosz to segregacji odpadów. 

Pokoje gościnne powinny mieć dostęp do łazienki, w której powinna się znajdować wanna oraz prysznic, a także umywalka, lustro, półki i szafka. Bardzo ważny jest także uchwyt na papier toaletowy, wieszak na ręcznik i mydło. 

Warto pamiętać, że łazienka oraz aneks kuchenny powinny być wyposażone w podstawowe środki czystości, które pozwolą zadbać o ład, porządek i higieny. Mowa np. o płynie do mycia naczyń czy płynie do czyszczenia WC. 

Wszelkie wyżej wymienione kwestie są zgodne z zasadami określonymi przez ustawy i rozporządzenia. Chcąc wynajmować pokoje gościnne, należy pamiętać o ich właściwym urządzeniu i zadbaniu o wszelkie szczegóły, tak aby goście mogli się czuć jak najbardziej komfortowo. 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję