NOCLEG24H.PL

Schroniska turystyczny


Schronisko turystyczne to obiekt noclegowy umiejscowiony poza terenem zabudowanym, na szlakach turystycznych, oferujący ograniczony do minimum zakres usług powiązany z pobytem klientów: oferuje głównie usługi dla potrzeb obsługi ruchu turystycznego, umożliwia miejsce odpoczynku, schronienia przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Większa część schronisk oferuje noclegi i usługi gastronomiczne oraz punkt informacji turystycznej. Czasami mają dodatkowo wypożyczalnię sprzętu turystycznego, sportowego czy dyżurkę służb ratowniczych.

 

Nic nie znaleziono

Co warto wiedzieć o schroniskach turystycznych?

Nie można w nich liczyć na luksusy, są za to idealnymi punktami dla tych, dla których liczy się przede wszystkim oszczędność. Tanie noclegi oraz niezwykła atmosfera są ich głównymi atutami. Choć schroniska turystyczne z prawdziwego zdarzenia spotyka się coraz rzadziej, w dalszym ciągu są one dość specyficznymi obiektami. Na noclegi w ich murach decydują się przede wszystkim ci, którzy w czasie wypraw szukają mocnych wrażeń, nowych znajomości oraz takich miejsc, w których można się nacieszyć wyjątkowym klimatem.

Schroniska turystyczne mogą nam zaoferować wiele. Kusza przede wszystkim swymi lokalizacjami. Noclegi w górach oraz w innych miejscach oddalonych od stałej zabudowy są ich wielkim walorem. Kuszą ciekawa okolicą oraz przebiegającymi w och pobliżu szlakami turystycznymi. Są oryginalnymi kwaterami, w których każdy może liczyć na gościnność oraz na ciepłe przyjęcie. Schroniska kierują się zasadą, że nikogo nie można pozostawić na noc bez dachu nad głową. Zasada ta jest wyjątkowo ważna w przypadku schronisk górskich, w których odmowa przyjęcia turysty na nocleg (np. mimo braku miejsc) może zakończyć się tragedią. Znane są więc przypadki spania na ziemi lub na stołach w jadalni za znacznie niższą cenę.


Noclegi w schroniskach są tanie z kilku względów. Brak wygód oraz minimalny zakres świadczonych usług to czynniki, dzięki którym możliwe jest obniżanie kosztów pobytu w schronisku. Turysta płaci za sam nocleg, czyli za miejsce do spania. Zazwyczaj jest to miejsce w pokoju wieloosobowym, pełnym piętrowych łóżek. Dla tych, którzy szukają nowych przyjaciół, noclegi w schroniskach są idealną okazją do poznania ludzi o podobnych zainteresowaniach. Taka atmosfera najczęściej panuje w schroniskach górskich, które mają swą wyjątkową specyfikę. Nieco inaczej jest już w schroniskach nizinnych, w których coraz częściej stawia się na podnoszenie jakości usług. Jeszcze inna atmosfera panuje w schroniskach wodnych, znanych też jako stanice. Są one nastawione na obsługę kajakarzy lub żeglarzy, co wpływa na ich charakter oraz określa ich formę działania.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję