NOCLEG24H.PL

Zakopane i jego atrakcje

Opublikowano: 06-05-2020

Kategoria: Ciekawe miejsca, atrakcje

Wróć do spisu wpisów


Zakopane jest jednym z najchętniej odwiedzanych kurortów w polskich górach. Bliskość Tatr, dostęp do szlaków pieszych oraz tras narciarskich, ciekawe zabytki – wszystko to sprawia, że wycieczki po Zakopanem są wspaniałą atrakcją o każdej porze roku. W jaki sposób można tu spędzić wolny czas? Dla kogo urlop w stolicy polskiego Podhala może się okazać najlepszym rozwiązaniem?

 


Zakopane i jego miejsce na mapie Polski


Zakopane może się pochwalić doskonale rozwiniętym zapleczem turystycznym, dzięki czemu turyści bez problemów mogą tu znaleźć pokoje gościnne. Miasto to kusi jednocześnie korzystną lokalizacją, dzięki której każdy miłośnik górskich wypraw będzie mógł tu znaleźć dla siebie coś ciekawego. Choć Zakopane leży na Pogórzu Spisko-Gubałowskim, jest jednym z najlepszych punktów wypadowych dla tych, którym marzą się wycieczki w Tatry. Samo Zakopane to najwyżej położone miasto w Polsce, co przekłada się zarówno na klimat, jak i na krajobrazy. W panoramie tego dużego miasta wyróżniają się przecież takie punkty, jak rozległy masyw Gubałówki oraz majestatyczna sylwetka Giewontu – doskonale widoczna z centrum Zakopanego.Z kart historii – Zakopane i jego dzieje


Zakopane to miasto o ciekawej przeszłości, o której przypominają nam tu liczne zabytki. Miejscowość ta zaczęła się rozwijać w miejscu, w którym wcześniej funkcjonowały sezonowe osady pasterskie. Pierwsze wzmianki o stałym osadnictwie w tym miejscu pochodzą z czasów Stefana Batorego, natomiast pierwszy znany przywilej osadniczy pochodzi z 1670 roku, z czasów króla Michała Wiśniowieckiego. Pomyślnym okresem dla tej osady był wiek XVIII, kiedy to w Kuźnicach powstała huta żelaza. W XIX wieku, kiedy Zakopane zaczęło przemieniać się już w spory ośrodek turystyczny, kuźnicka huta zaliczała się do najważniejszych zakładów metalurgicznych na terenie Galicji.
Druga połowa XIX wieku to przełom w dziejach Zakopanego. Znani badacze zaczynają się interesować kulturą górali oraz tatrzańską przyrodą, doceniony zostaje również klimat tej górskiej miejscowości. Wielkie zasługi dla Zakopanego jako ważnego kurortu miał Tytus Chałubiński, dzięki którym wiedza o korzystnym klimacie tej miejscowości stała się znana w świecie. Efekt? Zakopane pod koniec XIX wieku zaczęło swą karierę jako miejscowość uzdrowiskowa, do której chętnie zaglądali znani przedstawiciele świata nauki i kultury. Gościł tu Henryk Sienkiewicz, chętnie zaglądał tu Władysław Orkan. Ze stolicą Podhala związali się również: Jan Kasprowicz, Karol Szymanowski oraz Mieczysław Karłowicz. Wielkie zasługi dla miasta miał też Stanisław Witkiewicz, znany jako twórca stylu zakopiańskiego, oraz jego syn – Witkacy. To dzięki takim ludziom dawne Zakopane było miejscem tętniącym życiem, w którym turystyka, nauka oraz sztuka ściśle się ze sobą łączyły. Dziś miasto to jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w polskich górach, świetnym punktem wypadowym w Tatry oraz stolicą sportów zimowych. To również miejscowość kusząca licznymi atrakcjami oraz cennymi zabytkami, którym z pewnością warto się przyjrzeć.

 Co warto zobaczyć w Zakopanem?


Zakopane to nie tylko piękna okolica oraz historia, którą warto lepiej poznać. To również liczne atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas wypoczynku w tym górskim kurorcie?


Dla tych, którzy przed wycieczką w Tary będą chcieli zdobyć garść cennych informacji na temat tych gór i ich przyrodniczych skarbów, nie lada gratką będzie Muzeum Tatrzańskie. Zgromadzone w nim eksponaty mają ogromną wartość, trudno zatem przejść obok niech obojętnie. Miłośników zakopiańskiej architektury i muzyki może z kolei zachwycić willa „Atma”, w której mieści się obecnie muzeum poświęcone pamięci Karola Szymanowskiego. Galeria Władysława Hasiora, Muzeum Stylu Zakopiańskiego oraz willa „Harenda”, w której można podziwiać pamiątki po Janie Kasprowiczu – oto kolejne atrakcje, jakimi zachwyca nas Zakopane. Miłośników sportów zimowych oczaruje Wielka Krokiew, a fanów góralskich pamiątek – słynne Krupówki. Drewniany kościółek Matki Bożej Częstochowskiej oraz cmentarz zasłużonych to kolejne obiekty, którym w czasie wycieczki po Zakopanem z pewnością warto przyjrzeć się uważniej. To wyjątkowe miejsca, które na każdym turyście zrobią ogromne wrażenie.

 

Poznaj również - Góry Stołowe – niezwykła sceneria i moc atrakcjiZakopane daje każdemu z nas wiele możliwości spędzania wolnego czasu w przyjemny i pożyteczny sposób. Górskie wędrówki, jazda na nartach oraz spacery po masywie Gubałówki – oto propozycje dla tych, którzy wolny czas chcą spędzać w aktywny sposób. Spotkania z zabytkami, wizyty w muzeach oraz w galeriach – taka oferta może z kolei zadowolić tych, którzy preferują atrakcje o bardziej krajoznawczym charakterze. Tu, u stóp potężnych Tatr, każdy z nas będzie mógł wypocząć w taki sposób, jaki uzna za najlepszy dla siebie.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję