NOCLEG24H.PL

Jak spędzić weekend w Poznaniu? Co zwiedzać?

Opublikowano: 20-06-2020

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Poznań od lat przyciąga turystów: miasto słynie z ciekawej historii i dużej liczby zabytków, a także bogatej oferty kulturalnej i rozległych terenów rekreacyjnych. Z wymienionych względów weekend w Poznaniu to świetny sposób na aktywny i pełen rozrywek wypoczynek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. W stolicy wielkopolski znajdują się tysiące całorocznych miejsc noclegowych (wybierać można spośród sieciowych hoteli, hosteli lub dających więcej prywatności apartamentów). Jakie są najważniejsze atrakcje Poznania i co koniecznie musisz zobaczyć, będąc w tym mieście, dowiesz się z poniższego tekstu.

Poznaj - ciekawe, polecane hostele w Poznaniu - ciekawe miejsca na tani nocleg w tym mieście.

 

Największe atrakcje Poznania: co zwiedzić?

Wśród najciekawszych zabytków Poznania wymienia się atrakcje usytuowane terenie Starego Miasta oraz muzea. Co dokładnie powinien zobaczyć każdy wielbiciel historii (i nie tylko) przebywający w stolicy Wielkopolski? Nie zapomnij odwiedzić poniższych miejsc:

  • Rynek Starego Miasta z głównym deptakiem: ulicą Półwiejską. Dookoła rynku można podziwiać wybudowane w XVI wieku kamienice, wagę miejską i budynek odwachu, a także barokową Bazylikę Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny oraz dawny zespół klasztorny Kolegium Jezuickiego.
  • Renesansowy Ratusz na Starym Rynku. A na jego wieży zabytkowy zegar z symbolem Poznania: dwoma koziołkami, które pokazują się codziennie punktualnie w samo południe i trykają się rogami dokładnie dwanaście razy. Wewnątrz ratusza można także przyjrzeć się budowie zabytkowego mechanizmowi zegara.

 

  • Zamek Królewski z  XIII wieku z pozostałościami murów obronnych. W rezydencji mieszkało i rządziło wiele koronowanych głów, m.in. Władysław Łokietek i Kazimierz Jagiellończyk. Zamek znajduje się na wzgórzu nad Starym Rynkiem: oprócz zwiedzania historycznych izb i dziedzińców można więc z niego obserwować urokliwą panoramę miasta.
  • Najstarsza część Poznania: wyspa na Warcie Ostrów Tumski. Jest to dawna wyspa katedralna z najstarszą polską katedrą pochodzącą z X wieku, w której znajdują się groby polskich władców (m.in. Mieszka I i Bolesława Chrobrego). Katedrę otacza fragment wału obronnego (jedyny na świecie zachowany wał z X wieku). Na wyspie znajduje się także Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania w przystępny sposób prezentujący historię miejsca i jego znaczenia dla Poznania i całej Polski.
  • Muzeum Narodowe w Poznaniu z bogatą kolekcją malarstwa polskiego i zagranicznego: w muzeum można zobaczyć m.in. słynny obraz Claude'a Moneta Plaża w Pourville, pochodzący z epoki Młodej Polski zbiór portretów trumiennych i unikatową kolekcję malarstwa hiszpańskiego.
  • Zamek Cesarski zbudowany dla ostatniego cesarza niemieckiego i króla Prus Wilhelma II. Ukończony w 1910 roku budynek został zbudowany w stylu neoromańskim i jest jednym z najmłodszych zamków w Europie.

 

Turystom przybywającym do stolicy Wielkopolski poleca się zwiedzanie Poznania szlakami wytyczonymi przez miasto: najważniejszym z nich jest bez wątpienia Trakt Królewsko-Cesarski. Obejmuje on najważniejsze obiekty związane z dziedzictwem historyczno-kulturowym miasta i ma na celu ukazanie zmian w architekturze Poznania na przestrzeni wieków. Szlak jest oznakowany na całej długości i nadaje się do przemierzania zarówno pieszo, jak i samochodem lub komunikacją miejską. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zobaczyć jak najwięcej atrakcji historycznych Poznania w jeden dzień.

Poznaj - Hotel, restauracja przy autostradzie a2 - Hotel Sezony

Ciekawe miejsca w Poznaniu – aktywny weekend

Poznań to nie tylko ciekawe zabytki historyczne i kulturowe. Miasto i jego okolice oferują też liczne możliwości rekreacyjne dla wszystkich fanów ruchu na świeżym powietrzu. Osoby spragnione spacerów zaprasza największy park w Poznaniu: park miejski Cytadela o powierzchni około 100 ha. Liczne alejki służą poznaniakom i przybyszom do długich spacerów, a także jazdy na rolkach lub rowerze, zaś tereny zielone to wymarzone miejsce na piknik i spotkania ze znajomymi. W parku znajdują się także warte uwagi obiekty historyczne: można tam odwiedzić dwa muzea (Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii), a także zobaczyć liczne pomniki i rzeźby oraz zabytkowe cmentarze. Wioną i latem na terenie parku Cytadela odbywaj się wiele imprez muzycznych oraz kulturalnych.

Kolejnym miejscem przyciągającym gości pragnących kontaktu z naturą jest poznański Ogród Botaniczny. Zajmujący powierzchnię 22 hektarów teren obfituje w warte uwagi okazy przyrodnicze: w ogrodzie można zobaczyć m.in. bogatą kolekcję roślin ozdobnych z całego świata, na terenie obiektu znajduje się też dział roślin wodnych i bagiennych oraz rzadkich, ginących roślin.

Dla fanów kąpieli i sportów wodnych wartym uwagi uzupełnieniem zwiedzania Poznania może być wyprawa nad Jezioro Maltańskie lub Jezioro Rusałka. Na terenie miasta znajduje się także kilkadziesiąt mniejszych zbiorników wodnych, które umożliwiają korzystanie z plażowych i sportowych walorów miasta.

Dookoła terenów zielonych i miejskich zabytków można znaleźć liczne szlaki rowerowe i wypożyczalnie rowerów (Poznań leży na europejskiej sieci szlaków rowerowych EuroVelo, więc łatwo można też dojechać do miasta rowerem). Przy ładnej pogodzie osoby ceniące aktywny tryb życia mogą wybrać się na zwiedzanie miasta na własnym lub wypożyczonym sprzęcie, łącząc w ten sposób aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem.

Weekend w Poznaniu dla dzieci

Rodziny z dziećmi często wybierają stolicę wielkopolski jako miejsce weekendowego pobytu: liczne atrakcje Poznania dla najmłodszych pozwalają nie tylko miło i ciekawie spędzić czas z dziećmi, ale i nauczyć je wielu pożytecznych rzeczy o historii regionu.

Rogalowe Muzeum Poznania zaprasza najmłodszych i ich rodziców na pokazy pieczenia słynnych poznańskich rogali świętomarcińskich połączone z opowiadaniem legend o mieście, nauką poznańskiej gwary i degustacją smakołyków.

Muzeum Brama Poznania, dzięki licznym urządzeniom interaktywnym i pokazom multimedialnym zaskarbia sobie uznanie wielu młodych turystów: kolorowe wizualizacje przenoszą widzów do dawnych czasów, sugestywnie przedstawiając najważniejsze wydarzenia z historii Poznania, a specjalny program zwiedzania przeznaczony dla dzieci uwzględnia wiele gier i zabaw uprzyjemniających maluchom pobyt w muzeum.

Pamięta j- zabierz zabawki dla dzieci.

Uwieńczeniem weekendowego pobytu w stolicy wielkopolski może być wizyta w poznańskim ZOO: Ogród Zoologiczny w Poznaniu składa się z dwóch części: starego i nowego ZOO. Oprócz bogatego spektrum zwierząt z różnych części świata, które można odwiedzić w warunkach zbliżonych do ich naturalnego miejsca pobytu, ogród zoologiczny w Poznaniu oferuje dodatkowe atrakcje dla najmłodszych. Na jego terenie znajduje się m.in. mini park linowy i plac zabaw, a w cenie biletu wstępu można jeszcze skorzystać z przejażdżki po ZOO kolejką.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję