NOCLEG24H.PL

Dlaczego polskie góry są wyjątkowe? - ciekawe miejsca

Opublikowano: 03-07-2020

Kategoria: Ciekawe miejsca, atrakcje

Wróć do spisu wpisów


W polskich górach można znaleźć zarówno miejsca doskonale znane każdemu Polakowi jak i te, o których istnieniu wiedzą nieliczni miłośnicy wędrówek. Jedne towarzyszą już od czasów szkolnych, kiedy to spotykało się je na kartach encyklopedii, inne poznaje się z biegiem czasu i odkrywa dzięki przewodnikom lub zupełnemu przypadkowi. Polskie góry są zróżnicowane pod względem budowy, poziomu trudności oraz... ilości turystów odwiedzających je każdego roku. O ile najwyższe szczyty są z reguły dobrze znane (chociażby w ramach zdobywania Korony Gór Polski), o tyle te niżej położone już niekoniecznie. W każdym paśmie górskim można znaleźć miejsca wyjątkowe, które warto odwiedzić jeśli tylko będzie ku temu okazja. 

 

 

Zastanawiasz się gdzie pojechać w góry - na weekend, urlop itp....  -

Ciekawe, polecane noclegi w górach - fajne miejsca na wyjazd

 

Ciekawe i mniej znane miejsca w polskich górach

Dla wielu osób góry są ucieczką od codzienności, miejscem w którym chcą odpocząć od codziennej bieganiny, tłumu i hałasu. Jednakże popularne szlaki przyciągają wielu turystów, więc trudno tam o prawdziwe wyciszenie. Na szczęście w polskich górach można znaleźć niezwykle urokliwe, a przy tym spokojne przestrzenie, które stanowią idealną opcję dla tych, którym nie zależy na "encyklopedycznych" szczytach.

Mało popularnym, a przy tym urokliwym pasmem polskich gór są bez wątpienia Gorce. Są one położone w Beskidach Zachodnich, a z ich szlaków rozpościerają się widoki na Podhale oraz Tatry. Najwyższym (a jednocześnie najpopularniejszym) szczytem jest Turbacz, jednakże nawet tutaj trudno spotkać tłumy podobne do tych widzianych na drodze do Morskiego Oka. W Gorcach dominują szlaki wiodące przez polany oraz leśne dróżki, dzięki czemu wycieczki są bardzo przyjemne i ciekawe. Wiosną można tu oglądać krokusy, latem wybrać się na jagody, a o każdej porze roku obserwować zachód Słońca z Tatrami w tle. 

Któż nie zna powiedzenia "Rzuć wszystko i jedź w Bieszczady"? W obiegowej opinii to właśnie ten rejon jawi się jako najbardziej dziki i zaskakujący, jednak z roku na rok jego popularność rośnie. Jeśli jednak poszukuje się malowniczych krajobrazów, niezmąconych nadmierną ingerencją człowieka to warto wybrać się w Góry Bialskie, przez niektórych nazywane "Bieszczadami Sudetów". W rezerwacie Puszcza Śnieżnej Białki rosną 200-letnie jawory, które jednocześnie stanowią najdzikszy las w Sudetach. W Górach Bialskich można przez cały dzień wędrować i... nikogo nie spotkać na swojej drodze. Odwiedzający to pasmo powinni odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie.

Niemalże zupełnie nieznanym pasmem polskich gór są Góry Słonne. Znajdują się one w sąsiedztwie Bieszczad i obejmują Połoninki Arłamowskie oraz Kalwaryjskie, a także Puszczę Karpacką. Obecnie miejsce to jest stopniowo eksplorowane przez kajakarzy, którzy zauroczyli się zalesionymi brzegami praz zmiennymi nurtami rzeki. W Górach Słonnych próżno szukać schronisk - wybierając się tu należy zaopatrzyć się we własny prowiant oraz (w przypadku chęci nocowania) w namiot i śpiwór.

Tatry są zdecydowanie najpopularniejszym polskim pasmem górskim. Wydawać by się mogło, że każdy szlak oblegany jest tutaj przez tłumy mniej lub bardziej przygotowanych turystów, a o ciszy i spokoju można tylko pomarzyć. Wbrew pozorom jednak i tu można znaleźć piękne panoramy, które ogląda się często zupełnie w samotności. O ile sama Polana Chochołowska gości zazwyczaj wiele osób, o tyle położone w jej rejonie szlaki już zdecydowanie nie. Dla spragnionych długiej wędrówki w tatrzańskim charakterze można polecić szlak wiodący przez Trzydniowiański Wierch - Kończysty Wierch - Starorobociański Wierch. To przepiękna graniowa trasa, która pozwala na zatoczenie pętli wokół Polany. Latem bez trudu można tam spotkać świstaki oraz kozice.

Najciekawsze schroniska górskie

Zmęczony trudami wędrówki turysta z ulgą wita widoczne na horyzoncie schronisko. Dla jednych jest to przystanek podczas wycieczki, dla innych - docelowe miejsce, gdzie zamierzają spędzić noc. Od 2009 roku magazyn "n.p.m." publikuje co 2 lata ranking schronisk, w których uwzględnione są najlepsze schroniska polskich gór. Brane są pod uwagę:

  • wyżywienie (ściślej - jego jakość, cena, różnorodność),
  • warunki noclegowe,
  • warunki sanitarne,
  • ogólna atmosfera (jakie jest nastawienie do gości, kontakt e-mail oraz telefoniczny, otwartość na potrzeby gości).

Od jakiegoś czasu w powyższym rankingu bezkonkurencyjne okazuje się być tatrzańskie schronisko Roztoka. Nic w tym dziwnego - starania obsługi i dbałość o każdy detal widać tu na każdym kroku. Warto wybrać się tu i samemu przekonać się, czy Roztoka zasłużenie już trzykrotnie zwyciężyła w rankingu.

Jak wiadomo jednak wszelkie zestawienia są wyłącznie subiektywnymi odczuciami. W polskich górach można znaleźć miejsca, których standard nie jest może tak wysoki, jednak posiadają magiczne "coś" co przyciąga i nie pozwala o sobie zapomnieć. W niektórych przypadkach są to smaki (już sama nazwa Deser Chochołowski jasno pokazuje, gdzie można go zakosztować), w innych przypadkach są to historie związane z tymi konkretnymi miejscami. Do których schronisk warto zawitać?

Chata Socjologa w Bieszczadach to żywy dowód na to, że niemożliwe nie istnieje. Nie ma tam bieżącej wody ani prądu, jednak będąc tam jest to zupełnie nieodczuwalne. Każdy w równym stopniu odpowiada za sprawy Chaty - nie ma tutaj obsługi. Wszystko od początku jest jasno wytłumaczone w przepisach, dlatego nie ma mowy o zaskoczeniu. W Chacie nie ma ciszy nocnej, a w nocy można śpiewać, grać na gitarze i grzać się przy kominku. Jest to miejsce wręcz stworzone dla wszystkich, którzy marzą o spędzeniu wyjątkowego czasu wśród miłośników gór.

Jednym z najstarszych schronisk w polskich górach jest "Samotnia" w Karkonoszach. Znajduje się ona nad Małym Stawem - jednym z najbardziej urokliwych zakątków tego pasma. Goście, którzy odwiedzili to miejsce, zwracają uwagę na domową atmosferę oraz pyszne jedzenie. Otwartość ludzi sprawia, że jest to miejsce, w którym po prostu chce się być. "Samotnia" nie tylko jest ostoją dla turystów, ale również miejscem, w którym organizowanych jest wiele imprez, a nawet ślubów.

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. To właśnie tam znajduje się schronisko "Na Szczelińcu", sprzed którego rozciąga się przepiękna panorama na Śnieżkę oraz inne okoliczne pasma. Zostało ono wybudowane w stylu tyrolskim, dlatego potocznie mówi się o nim "Szwajcarka". Od początku swojego istnienia miało ono służyć turystów. To pewnego rodzaju wyjątek w Sudetach, gdzie każde inne schronisko pierwotnie miało służyć pasterzom. Nieopodal tego miejsca znajduje się Labirynt Skalny, gdzie za opłatą można przeżyć niesamowitą przygodę, przebywając jednokierunkową drogę, wzbogaconą o drabinki oraz wiele śliskich, zacienionych miejsc.

Czy warto wybrać się w polskie góry?

Marzeniem jest podróż w  w Alpy czy Pireneje, ale czy aby na pewno polskie góry są aż tak dobrze znane? Ich różnorodność sprawia, że każdy znajdzie idealne miejsce dla siebie - zarówno Ci poszukujący adrenaliny, jak i Ci marzący o pełnych spokoju przechadzkach. Nie sposób przedstawić wszystkie ciekawe miejsce w polskich górach w jednym tekście. Można wyłącznie pokazać, jak wiele jest jeszcze miejsc, które warto odwiedzić i tym samym odkryć. Warto poszukiwać tych nie do końca odkrytych przestrzeni, które kryją wiele zagadek. Polskie góry są wyjątkowe - ta kwestia nie podlega żadnej dyskusji.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję