NOCLEG24H.PL

Kategoryzacja oraz rodzaje hoteli

Opublikowano: 11-08-2020

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Znalezienie odpowiedniego rodzaju zakwaterowania może znacząco wpłynąć na ogólne wrażenia z podróży. Ale ponieważ na świecie jest tak wiele różnych typów hoteli, czasami może być trudno wybrać taki, który odpowiada Twoim potrzebom. Przyjrzyjmy się, jakie hotele istnieją obecnie , zaczynając od hoteli według liczby gwiazdek.

 

 

Kategoryzacja hoteli - Hotele według liczby gwiazdek

Zadaniem systemu kategoryzacji hoteli jest ujednolicenie standardów, których może się spodziewać gość w wybranym hotelu. System gwiazdek stanowi odzwierciedlenie spełnienia przez obiekt wymogów w zakresie wielu różnorodnych kryteriów. Określają one nie tylko standard, ale również i wyposażenie w każdym pokoju, funkcjonowanie barów i restauracji, dostępność usług dodatkowych i szeregu wielu pozostałych czynników. Im więcej gwiazdek będzie mieć wybrany obiekt hotelowy, tym wyższe standardy usług zaproponuje. Podczas zwiedzania świata, można natrafić na wiele różnorodnych obiektów hotelowych, wszystkie posiadają podobną liczbę gwiazdek, niemniej jednak ich standard czasami pozostawia wiele do życzenia. Jakie obowiązują zasady w przypadku ich przyznawania? Czy wszędzie są takie same i kto je w ogóle określa? 

Klasyfikacja hoteli oparta na gwiazdkach jest stosowana od późnych lat pięćdziesiątych XX wieku. Istnieją pewne kryteria lub standardy, które hotel musi spełnić, aby otrzymać określoną liczbę gwiazdek.

Czytaj również:

 

Podział hoteli ze względu na ilość gwiazdek 

Biorąc pod uwagę wiele różnych czynników, hotelom przyznaje się tak zwane gwiazdki. Konsorcja hotelowe, czy też duże sieci, opierając się o kategorie hotelowe, dokonują rozgraniczenia własnych obiektów. W naszym kraju wyróżnia się kilka kategorii hoteli, które opiszemy szerzej w dalszej części artykułu. 

 

 

 

Hotele z jedną gwiazdką 

Hotele zaliczane do tejże kategorii, muszą spełniać pewne warunki. Najniższe standardy świadczą o tym, iż w pokojach musi być usytuowana umywalka, szafka nocna, szafa i łóżko. Łazienka może znajdować się na korytarzu. Nie ma wymogu co do posiadania przez hotel parkingu, czy też telewizora w każdym spośród pokoi. Obsługa w obiekcie musi posiadać minimum wykształcenie średnie i w stopniu komunikatywnym posługiwać co na najmniej jednym językiem obcym. 

1-gwiazdkowy hotel jest podstawowym lub prostym miejscem zakwaterowania, które oferuje ograniczone udogodnienia. Należy pamiętać, że ocena 1-gwiazdkowa nie oznacza, że ​​miejsce jest brudne lub niebezpieczne. Możesz myśleć o tym jako o małym (zwykle prowadzonym przez rodzinę) miejscu, w którym możesz zostawić bagaż i się przespać.

Tego typu obiekty są też często wybierane, dedykowane jako zakwaterowanie pracowników.

Poznaj -  Chorwacja temperatury - czego możesz oczekiwać?

Hotele z dwoma gwiazdkami 

W pokojach hoteli tych kategorii, muszą znajdować się pokoje wraz z łazienką, telefonem, odbiornikiem telewizyjnym. Ponadto w cenę noclegu powinno być wliczone śniadanie, wymiana pościeli dwa razy w ciągu tygodnia, mała sala spotkań, niewyszukana restauracja, parking dla hotelowych gości, pokoje z zamknięciem na klucz, pokoje mające większy metraż. Obsługa hotelowa ma obowiązek spełniać identyczne standardy jak w wypadku hoteli mających jedną gwiazdkę, niemniej jednak powinna ona być dostępna do indywidualnej obsługi pokojów przez 12h/dobę. 

Dwugwiazdkowy hotel nadal mieści się w przedziale budżetowym i może być własnością indywidualną, chociaż zwykle należy do sieci hoteli ekonomicznych.

 

Hotele z trzema gwiazdkami 

Poza większą przestrzenią i standardami z hoteli 2-gwiazdkowych, pokoje powinny zawierać między innymi telefon, płatną telewizję. Ponadto, w cenę pokoju wliczone jest także codzienne sprzątanie, wymiana ręczników i pościeli. Pokoje muszą być też odpowiednio wyciszone, restauracja odpowiedniej klasy, centrum odnowy, siłownia, system drzwi zamykanych na kartę, ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, przynajmniej dwie sale konferencyjne, pobliski postój taksówek, strzeżony parking. Obsługa pokojowa, powinna być dostępna do godziny 22, zaś jej kwalifikacje wyższe albo specjalistyczne średnie - zna także 2 języki obce, w tym jeden z nich biegle. 

3-gwiazdkowy hotel to opcja średniej klasy, która oferuje wyższy standard komfortu i ma bardziej nowoczesny styl. Typowe udogodnienia mogą obejmować siłownię, centrum konferencyjne oraz biznesowe, obsługę pokojową, telewizję kablową i usługę parkingowego.

 

Hotele z czterema gwiazdkami 

Hotele należące do tej kategorii, muszą posiadać wyższą klasę w zakresie wyposażenia i urządzeń. Obsługa i pokoje jeszcze lepsze, aniżeli w 3-gwiazdkowych obiektach, dwie restauracje, sporo sal konferencyjnych, centrum odnowy, basen, często lokalizacja w centrum dużego miasta, klub nocny, bar, internet w pokojach, siłownia, wyciszone pokoje, dźwiękoszczelne okna. Obsługa hotelowa musi być dostępna 24 godziny/dobę. Niezbędne jest także realizowanie specjalnych zamówień i wypożyczanie dodatkowego sprzętu. 

Czterogwiazdkowy hotel to ekskluzywny obiekt oferujący bardzo wysokie standardy usług i najwyższy komfort . Tutaj możesz spodziewać się udogodnień, takich jak markowe przybory toaletowe, pościel premium, usługi konsjerża, centrum odnowy biologicznej lub spa, basen i wysokiej klasy usługi odbioru, takie jak limuzyna. Wiele hoteli butikowych należy do tej kategorii.

 

Hotele z pięcioma gwiazdkami 

Są to hotele mające najlepsze standardy w Polsce. Posiadają w pełni profesjonalne centrum biznesowe wraz z sekretarką, nowoczesne technologie zabezpieczające. Obiekty znajdują się w ścisłych centrach miast, mają dostęp do odnowy biologicznej, miejsca parkingowe dla wszystkich gości, zakład fryzjerski, jak również wiele innych opcji, które ulepszają komfort klientów. Oferowane pokoje muszą mieć powierzchnię przynajmniej 18 metrów kwadratowych. Powinna być udostępniona droga dla bagażu i osobne wejście dla gości. 

Pięciogwiazdkowy hotel to luksusowy hotel oferujący najwyższej klasy usługi, udogodnienia i komfort. Typowe udogodnienia w luksusowych hotelach obejmują spersonalizowane powitanie, bezpłatne usługi, takie jak prasowanie, świeże kwiaty, osobisty kamerdyner, jacuzzi w pokoju, dostęp do wielu restauracji.

 

Hotele o wyższym, aniżeli pięciogwiazdkowy standard 

W Polsce nie istnieje hotel, który miałby więcej, niż 5 gwiazdek. Niemniej jednak za granicą owszem. Najlepszym przykładem tego typu obiektu hotelowego, będzie hotel Burj Al Arab w Dubaju, jak i Hotel Emirates Palace w Abu Zabi, które gościom hotelowym oferują kilkupiętrowe i kilkusetmetrowe apartamenty mające pozłacane elementy wnętrza, złote klamki, płatki złota w pożywieniu, czy też osobistego kamerdynera, pokojówkę, kucharza i ochroniarzy. Koszty pobytu dla jednej osoby w tego typu apartamentach, dochodzą nawet do kilkudziesięciu tysięcy euro.

 

Oprócz gwiazdek, kategorie hoteli można również definiować na podstawie innych kryteriów, takich jak lokalizacja, klienci lub tematyka.

Rodzaje hoteli - typy

Wśród wielu różnych kategoryzacji, które dotyczą bezpośrednio obiektów hotelowych, jedną z najbardziej istotnych, będzie ich podział z uwagi na lokalizację, jak i pełnione przez nie różne funkcje.

Można wyróżnić na przykład aparthotele, botele, budget-chic hotele, hotele butikowe, condonhotele, hotele ekonomiczne, hotele garni, hostele, hotele loftowe, hotele lodowe, hotele luksusowe, hotele lotniskowe, hotele kapsułowe, hotele komfortowe, hotele kongresowe, motele, pensjonaty, hotele sieciowe, hotele klasy turystycznej, hotele uzdrowiskowe, hotele tranzytowe, hotele zabytkowe, wioski wakacyjne. 

 

Hotele według klientów

Można również stwierdzić, że hotele są klasyfikowane na podstawie typu gości, do których kierują. Na przykład hotele biznesowe będą miały szeroką gamę udogodnień dla tego typu podróżnych, takich jak sale konferencyjne , szybkie łącze internetowe, odbiór z lotniska i centrum biznesowe.

Są też hotele rodzinne, które mogą mieć klub dla dzieci, restauracje z menu dla dzieci, wydzielone strefy zabaw lub usługi opieki nad dziećmi. Na drugim końcu spektrum znajdują się hotele tylko dla dorosłych, które są idealnym wyborem na wypoczynek, jeśli chcesz uczcić specjalną okazję, taką jak rocznica ślubu lub miesiąc miodowy.

 

Hotele tematyczne

Wreszcie, hotele tematyczne oferują określone zainteresowania podróżnicze. Typowe kategorie obejmują hotele gastronomiczne (idealne dla smakoszy), hotele spa (które koncentrują się na dobrym samopoczuciu i relaksie), hotele winiarskie (często zlokalizowane w winnicach lub w ich pobliżu, aby zapewnić pełne wrażenia miłośnikom wina) oraz hotele retro, urządzone i ustawione przenieść podróżników w przeszłość.

 

Hotele według lokalizacji

W ramach tej kategorii popularne typy hoteli obejmują:

Hotele miejskie

Są zazwyczaj nieruchomościami zlokalizowanymi w głównych ośrodkach miejskich i są idealne dla turystów zainteresowanych miejskimi wypadami lub chcących cieszyć się łatwym dostępem do transportu publicznego, restauracji, muzeów, sklepów itp.

Kurorty nadmorskie - ośrodki

W wielu przypadkach są to hotele all inclusive położone nad morzem i nastawione na oferowanie możliwości wypoczynku i relaksu.

Hotele narciarskie

Oferują łatwy dostęp do stoków narciarskich i są zbudowane wokół sportów zimowych, takich jak wędrówki na rakietach śnieżnych, jazda na łyżwach, jazda na snowboardzie lub sankach.

-------------------------------------------------------------

Inne typy rodzaje hoteli:

Aparthotel 

Jest to kompleks apartamentów/mieszkań, który w zakresie ich wynajmowania, funkcjonuje na takich samych zasadach, co hotel. 

Botel

Botel to hotel, który znajduje się na barce, statku, czy też na innego typu jednostce pływającej, która została zacumowana na stałe przy nabrzeżu. 

Budget-chic hotel 

To rodzaj ekonomicznego hotelu mającego szykowny, bardzo nowoczesny wystrój, nierzadko dobrze zlokalizowanego. Pokoje w takiego typu hotelach mają niewielkie wymiary, niemniej jednak są wygodnie i stylowo urządzone. 

Hotel butikowy 

Hotel butikowy wyróżnia się przede wszystkim stylem, który stanowi najważniejszy element projektu i odpowiada za kształtowanie charakteru obiektu. 

Condonhotel

Ten typ hotelu to inaczej kompleks apartamentów/mieszkań, który w zakresie metody wynajmowania funkcjonuje niczym hotel. Pod względem historycznym różni się od aparthotelu tym, iż składa się wyłącznie z pokojów hotelowych bez ewentualnej kuchni. 

Hotel ekologiczny

Nazywany inaczej eco hotelem. Usytuowany jest w budynku, który zbudowano z ekologicznych materiałów. Tego typu obiekty projektuje się w taki sposób, żeby nie miały żadnego wpływu na naturalne środowisko. 

Hotel ekonomiczny 

Hotel ekonomiczny, nazywany inaczej hotelem budżetowym to obiekt oferujący podstawowy zakres usług, niewyszukany projekt budynku, jak i jego wnętrza. Hotele ekonomiczne, kategoryzowane są na ogół w zakresie od 1 do 3 gwiazdek. 

Hotel garni 

To niewielki obiekt hotelowy, który oferuje usługi w ograniczonym zakresie - na ogół tylko nocleg i śniadanie. Tego typu hotele rozpowszechnione są na Słowacji, w Czechach i w Niemczech. 

Hostel 

Oferuje swoim klientom ograniczony zakres obsługi - zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych i wieloosobowych bez łazienek. 

Hotel lodowy 

Hotele lodowe powstają z lodu i śniegu. Wrażenia z nocowania, utożsamiane są z noclegiem w prawdziwym igloo. 

Hotel loftowy 

Hotel loftowy, inaczej lofthotel to obiekt mieszczący się w budynku, mającym industrialny charakter. Mogą to być chociażby przystosowane stare browary, spichlerze, huty, stare fabryki, jak również zupełnie nowo powstałe budynki. Styl loftowy odznacza się otwartymi przestrzeniami, wysokimi pomieszczeniami, zagospodarowaniem poddasza i strychów. Wnętrza bogate są w cegły, beton, szkło i stal. 

Hotel lotniskowy 

To typ hotelu, który usytuowany jest na terenie lotniczego portu albo też w bliskiej mu odległości. 

Hotel luksusowy 

Hotel o dosyć szerokim zakresie usług na wysokim poziomie, doskonale wyposażony i bardzo dobrze zaprojektowany. Hotele luksusowe mają na ogół 5, rzadziej zaś 4 gwiazdki, niemniej jednak nie każdy spośród hotelu pięciogwiazdkowych, może zostać uznany za luksusowy hotel. 

Hotel kapsułowy 

Oferuje swoim klientom wypoczynek i nocleg w kapsułach, mających wymiary łóżka. 

Motel 

Hotel dla zmotoryzowanych gości, który położony jest przy drodze. 

Hotel kongresowy 

Dostosowany jest do organizowania kongresów, konferencji, jak i innych wydarzeń, które wymagać będą sporego zaplecza noclegowego i konferencyjnego

Hotel komfortowy 

To kategoria hoteli, które oferują szeroki zakres usług i zapewniają klientom wygodny pobyt. Do tejże kategorii,  zaliczyć można większość spośród czterogwiazdkowych obiektów hotelowych. 

Hotel sieciowy 

Zrzeszony, albo należący do sieci hotelowej/łańcucha hotelowego.

Pensjonat 

Pensjonat to nazwa, która została zastrzeżona w naszym kraju dla obiektów zarejestrowanych z minimum siedmioma pokojami, a przy tym świadczących wyżywienie całodzienne. 

Hotel uzdrowiskowy 

Hotel uzdrowiskowy, nazywany inaczej SPA to obiekt, który świadczy usługi w zakresie odnowy biologicznej. 

Hotel tranzytowy 

Hotel, który zlokalizowany jest w strefie przesiadkowej na lotnisku. 

Hotel klasy turystycznej 

Jest to archaiczne określenie dla hoteli, które odznaczają się najniższym standardem. 

Hotel zabytkowy 

Usytuowany jest w budynku, który został uznany za obiekt zabytkowy. Biorąc pod uwagę konieczność ochrony jego historycznych walorów, może zostać zwolniony z niektórych kategoryzacyjnych wymogów.

------------------------

Skorzystaj z wyszukiwarki noclegów w celu wybrania odpowiedniego typu zakwaterowania.

Hotele to idealne miejsca na wszelkiego typu imprezy.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję