NOCLEG24H.PL

Pienińskie atrakcje – co warto zobaczyć?

Opublikowano: 15-01-2020

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Pieniny mają wiele uroku, a wycieczki po ich terenie mogą się dla każdego z nas stać wyjątkową przygodą. Pieniny to wspaniała kultura i historia, przyrodnicze bogactwo oraz krajobrazy, które mogą oczarować każdego. Co warto zobaczyć w tej części kraju? Oto atrakcje, dzięki którym pobyt w Pieninach na długo zapisze się w pamięci każdego z nas.

 



Pieniny i ich fenomen


Na czym polega wyjątkowość Pienin? Wielkim walorem tych gór jest wspaniały krajobraz, w którym rolę wyjątkowo ważną odgrywają wapienne turnie. To dzięki nim w tej części Karpat można się poczuć niemal jak w Tatrach, choć w rzeczywistości wysokość pienińskich szczytów sięga około 1000 m. n. p.m. Pieniny to wspaniałe doliny, ciekawe trasy turystyczne oraz bogaty świat fauny i flory. Najcenniejszy skrawek tej grupy górskiej podlega ochronie jako Pieniński Park Narodowy. Utworzony w 1932 roku, był pierwszym przygranicznym parkiem narodowym w Europie. Wycieczki po jego terenie są dziś nie tylko wspaniałą przygodą, ale i jedyną w swoim rodzaju lekcją przyrody. A co jeszcze warto zobaczyć w Pieninach?

Poznaj - Obozy narciarskie 2024 z Różą Wiatrów na Chopoku

Krościenko – niezwykły kurort nad Dunajcem


Krościenko nad Dunajcem to jedna z najpopularniejszych miejscowości turystycznych w Polsce. Jej atrakcyjność wynika m. in. z położenia na styku Pienin, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego, dzięki czemu można z niej urządzać wycieczki w trzy grupy górskie. Innym walorem tej miejscowości jest Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego oraz malowniczy rynek, w pobliżu którego zachowała się ciekawa zabudowa. Krościenko to również szansa na tanie noclegi, które można tu znaleźć i w prywatnych domach, i w ośrodkach wycieczkowych



Szczawnica – nie tylko dla kuracjuszy


To modne, tętniące życiem uzdrowisko, może się okazać atrakcyjnym miejscem na wczasy dla każdego z nas. Górskie wycieczki są jedną z ciekawszych propozycji spędzania tutaj wolnego czasu, choć na terenie miasta również nie brakuje atrakcji. Wyciąg na Palenicę, deptak nad Grajcarkiem oraz centrum uzdrowiska, kuszące pijalnią wód oraz ciekawą architekturą – oto powody, dla których warto poświęcić Szczawnicy nieco więcej uwagi.



Czorsztyn – letnisko z ciekawą historią


Dobrze rozwinięta baza noclegowa sprawia, że turyści coraz chętniej decydują się na wczasy w Czorsztynie. To letnisko może się pochwalić malowniczą okolicą oraz tak cennym zabytkiem, jakim są pozostałości zamku Wronin. Zwiedzenie tej potężnej ruiny jest wielką przygodą, tym bardziej, że z murów średniowiecznej warowni roztacza się piękny widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz na sąsiedni zamek w Niedzicy.



Sromowce Wyżne i Niżne – stolica flisaków


Te dwie miejscowości są bardzo ważnymi punktami na turystycznej mapie Pienin. Są one z jednej strony wsiami, w których aktywni turyści zaczynają piesze wycieczki w rejon Trzech Koron, z drugiej – stanowią bezcenne oazy kultury góralskiej. To właśnie w Sromowcach najmocniej zachowała się tradycja flisacka, z którą tak często kojarzone są Pieniny. Spływ Dunajcem jest przecież jedną z największych atrakcji w tej części kraju, a Trzy Korony, podziwiane z flisackiej łodzi, mogą na każdym z nas zrobić ogromne wrażenie.



Szlachtowa – dla ceniących spokój


To letnisko leżące w dolinie Grajcarka może stać się wspaniałym miejscem dla tych, którzy urlop chcą spędzić w ciszy i spokoju. W Szlachtowej, dawnej wsi łemkowskiej, zachowała się tak ciekawa pamiątka, jaką jest murowana cerkiew. Inną ciekawostką jest tu sztolnia na stokach Jarmuty. Jest ona pamiątką z XVIII wieku, kiedy to w rejonie Szlachtowej trwały intensywne poszukiwania złóż ołowiu i siarki.



Jaworki i Wąwóz Homole


Wieś Jaworki znana jest z zabytkowej cerkwi, choć dla większości turystów jest ona punktem wyjściowym do Wąwozu Homole. Objęty ochroną jako rezerwat, jest jednym z najciekawszych miejsc w Pieninach. Wycieczki po jego terenie są wspaniałą przygodą dla każdego. Mniej aktywni turyści mogą zakończyć wędrówkę przy Kamiennych Kręgach, ci bardziej wytrzymali mogą maszerować dalej, aż na najwyższy szczyt Małych Pienin – Wysoką (1052 m. n. p.m.).

Pieniny to wspaniałe góry, które mogą każdego z nas oczarować swą różnorodnością oraz przyrodniczym bogactwem. Dobrze zagospodarowane letniska oraz kurorty pełne zabytków – oto kolejne czynniki, dzięki którym turystyka w tej części Karpat ma się doskonale.


Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję