NOCLEG24H.PL

City Break - polskie miasta na weekendowy wypad

Opublikowano: 24-02-2020

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się tak zwane City Breaks. Nie jest to nic innego jak weekendowy wypad do jednego z bardziej interesujących miast. Polacy decydują się na taką formę wypoczynku ze względu na brak czasu oraz niewiele dostępnych funduszy. Co warto wiedzieć na ten temat? Jakie polskie miasta warto odwiedzić?

Czym jest City Break?

Badania, jakie zostały przeprowadzone w naszym kraju, dowiodły, że w naszym kraju na urlop udaje się zaledwie około 30 procent rodaków. Pozostała część osób, nie decyduje się na wczasy z powodu braku czasu czy niewystarczających funduszy. Mimo tego coraz więcej osób decyduje się na tak zwany City Break. To swoistego rodzaju weekendowy wypad, który pozwala na nieco oddechu od codzienności oraz nie nadszarpuje zbytnio portfela. Gdzie warto udać się w naszym kraju?

Poznaj co robić w Poznaniu na weekendowy wyjazd - co zwiedzać?

 

Kraków oraz okolice

O tym mieście moglibyśmy pisać godzinami, a każdy podróżnik mógłby spędzić w nim kilka weekendów. Jeśli jednak mamy zaledwie dwa dni, także warto się tutaj udać. Tutejsze Stare Miasto, które zostało wpisane na listę UNESCO, zapiera dech w piersiach setkom tysiącom turystów z każdego zakątka świata swoją sakralną oraz świecką architekturą, a także czarującym klimatem.

To właśnie w katedrze oraz zamku na Wawelu niegdyś biło serce naszego kraju. Wiele osób powie, że takie stwierdzenie jest znacznie przesadzone, jednak prawda jest taka, że to właśnie w tym miejscu odbyło się wiele istotnych wydarzeń. Jest ono także miejscem koronowania oraz pochówku wielu władców naszego kraju.

Nowa Huta to nieco zapomniane miejsce, która mimo wszystko przyciąga wielu turystów chcących nieco zbliżyć się do architektury socrealistycznej. Będąc w tej dzielnicy, warto także zajrzeć do Galerii Zdzisława Beksińskiego znajdującej się w Nowohuckim Centrum Kultury.

Będąc tak blisko Wieliczki, każdy z nas powinien ją zwiedzić. Niezwykle popularne miejsce, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jakiś czas temu została wpisaną na listę UNESCO. To słynna kopalnia soli, którym wiele osób uważa za najchętniej odwiedzane muzeum w Polsce.

Poznaj - Hotel, restauracja przy autostradzie a2 - Hotel Sezony

Sopot

Nie spotkamy się tutaj ze średniowieczną czy gotycką zabudową. Już od XVI wieku do tego miasta przybywali bogaci kupcy, którzy bawili się tutaj oraz naprawiali swoje zdrowie. Klimat samego miasta nie zmieniał się aż do dziś. Wystarczy przejść się główną miejską arterią i zauważymy tam wiele kawiarni, pubów czy lokali gastronomicznych. Z kolei przy nadmorskim pasie będzie wiele willi oraz zabudowań, których pewna część została zamieniona na luksusowe hotele.

Najbardziej popularnym, wręcz ikonicznym atrybutem Sopotu jest oczywiście rozciągające się przez około 500 metrów drewniane molo. To właśnie to miejsce przyciąga każdego roku setki tysięcy turystów. 

Osoby, które chcą skorzystać z innych atrakcji niż molo czy plaże, mogą zdecydować się na wycieczkę do Państwowej Galerii Sztuki znajdującej się w Domu Zdrojowym. Na aż trzech piętrach spotkamy się tam z dziełami sztuki nowoczesnej i nie tylko. Nie możemy nie wspomnieć, że wystawy są zmieniane co około kilka miesięcy. Dlatego w zimie możemy mieć okazję zobaczenia czegoś zupełnie innego niż w lecie.

 

Wrocław

To miasto chyba nikogo nie powinno dziwić. To świetne miejsce, które jest wręcz idealne na weekendowy wyjazd. Wiele zabytków techniki sprawi, że z pewnością nie będziemy się tutaj nudzili. Pierwszym z nich może być nowoczesny Dworzec Główny wraz ze świetnie wyglądającą fasadą. Osoby, które przepadają za taką architekturą, powinny także dotrzeć na Most Grunwaldzki, a także Most Zwierzyniecki. Tego typu wycieczki może zostać zakończona w Hali Stulecia, która została umieszczona na liście UNESCO.

Równie interesującym symbolem miasta są wrocławskie krasnale. Ich ilość wynosząca ponad 300 sztuk jest naprawdę imponująca. Pierwsze z nich odnoszą się do "Pomarańczowej Alternatywy" oraz czasów opozycji antykomunistycznej.

Nie da się również ukryć, że Wrocław to świetne miasto dla piwoszy. Browar Złoty Pies, Browar Stu Mostów, AleBrowar czy popularny Spiż, to jedynie kropla w morzu tego, z czym możemy się spotkać.

 

Gdańsk

Ogromne zniszczenia, do jakich doszło pod koniec II wojny światowej, negatywnie zadziałały na zabytki tego miasta, jednak mimo to aktualnie nie możemy narzekać tutaj na nudę. Najpopularniejsza trasa nazywana jest oczywiście Traktem Królewskim czy Drogą Królewską. Jej początkowym punktem jest Brama Wyżynnej, a końcowym Długi Targ.

W czasie spaceru spotkamy się z takimi miejscami jak Dwór Artusa lub Muzeum Bursztynu znajdujące się w dawnej Wieży Więziennej. Nie możemy jednak zapomnieć o Bazylice Mariackiej. Sama ulica Mariacka również jest bardzo interesująca, prace restauracyjne sprawiły, że świetnie nawiązuje ona do średniowiecznego charakteru całego miasta.

 

Karpacz

Wypad w Karkonosze to również bardzo interesująca propozycja. Wiele osób twierdzi, że bez górskiego doświadczenia takie wyjazdy nie mają sensu, rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Nikt z nas nie musi się wspinać, a podziwianie interesujących zabytków jest zarezerwowane dla absolutnie każdego. 

Sam Karpacz położony jest u samych stóp Śnieżki. Jest to górski kurort z krwi i kości, który może pochwalić się zabytkami stojącymi na najwyższym światowym poziomie. Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP oraz dawna karczma to punkty, które powinien zwiedzić każdy prawdziwy podróżnik. Najpopularniejszą atrakcją jest jednak tak zwany świątynia Wang. To nic innego jak norweski średniowieczny kościół klepkowy, który został tutaj przeniesiony przez Pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV. Budowla powstała już w XII, w związku z tym jest to najstarszy drewniany kościół, jaki możemy podziwiać w naszym kraju. W Karpaczu możemy także wjechać lub dotrzeć o własnych siłach na Kopę, a stamtąd już naprawdę niedaleka droga na najwyższy czeski szczyt, czyli Śnieżkę.

 

Augustów wraz z okolicami

Atrakcji w Augustynowie z pewnością nam nie zabraknie. Możemy zwiedzić tam cudowną bazylikę Najświętszego Serca Pana Jezusa, która została wybudowana na samym początku XX wieku. Również z tamtych lat pochodzi słynny budynek Wodnego Zarządu, a także kamienice znajdujące się przy rynku Zygmunta Augusta. Będąc w tym mieście, nie możemy także zapomnieć o niezwykle interesującej drewnianej kaplicy grobowej. 

Jednak największą atrakcją tego miasta jest niezwykle charakterystyczny kanał augustowski, który łączy zlewiska Niemna oraz Wisły. Już od kilku lat miasto stara się, aby ten XIX-wieczny zabytek techniki został wpisany na prestiżową listę UNESCO. Z portu o określonych godzinach wypływają statki, które zabierają chętnych turystów na świetne wycieczki nad jezioro Białe czy doliną Rospudy. 

 

Elbląg

Urocze, średniowieczne stare miasto umiejscowione niedaleko jeziora Drużno oraz Zalewu Wiślanego. Zapewniamy, że każdy, kto tam dotrze, nie będzie mógł narzekać na nudę. Dlaczego? Między innymi za sprawą Średniowiecznej zabudowę z Katedrą św. Mikołaja, a także Bramą Targową. Nie możemy nie wspomnieć, że spora część zabudowań została odbudowana naprawdę niedawno, jednak ich architektura bardzo wiernie nawiązuje do dawnych czasów. Mimo tego wykorzystane rozwiązania architektoniczne nie zostały dokładnie skopiowane.

Będąc w Elblągu, należy również zajrzeć do Muzeum Archeologiczno-Historycznego, w którym możemy spotkać się z bardzo interesującym wystawą o ciekawej nazwie "Elbląg Reconditus". Las miejski, czyli tak zwana bażantarnia zapewni nam wiele tras, które wiodą przez liczne wzgórza oraz wąwozy. Kiedy już się nieco zmęczony, warto dotrzeć do Jeziora Drużno. Silnie zarośnięte brzegi doprowadziły do osiedlenia się tam wielu ptaków, także z pewnością nie będziemy mogli narzekać na nudę.

 

Gorzów Wielkopolski i okolice

Jest to niezwykle ciekawa propozycja na weekendowy wypad szczególnie dla osób zmotoryzowanych. Zaledwie w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od samego Gorzowa, jesteśmy w stanie znaleźć wiele historycznych budowli czy dzikich ostępów. Prawda jest jednak taka, że samo miasto nie zachwyci nas pod względem ilości zabytków. Jest to jednak świetna baza wypadowa, która pozwoli nam na łatwe zwiedzanie okolicy. W Gorzowie warto zdecydować się na spacer po historycznym centrum, w celu zapoznanie się z resztkami murów obronnych, katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz kilkoma interesującymi świątyniami.

Miłośnicy budowli oraz militariów obronnych nie mogą odpuścić sobie wizyty w Pniewie. Możemy tam zwiedzić niemieckie schrony bojowe pochodzące jeszcze z lat 30. Należy wspomnieć, że są to największe fortyfikacje podziemne w naszym kraju oraz jedne z największych na całym świecie!

Nie może także zabraknąć w Park Narodowym "Ujście Warty". Jest to najmłodszy park narodowy w naszym kraju oraz zajmuje obszar wynoszący około kilometrów kwadratowych. Znajduje się niedaleko Kostrzyna nad Odrą, a jego symbolem jest gęś zbożowa. 

W czasie takiego wyjazdu każdy z nas powinien również zahaczyć o posąg Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata umiejscowiony w Świebodzinie. Jest on widoczny już z naprawdę dużej odległości, za sprawą budzącej szacunek wysokości aż 36 metrów. Pomijając ocenę samego projektu, czy jakości jego wykonania, fakty są takie, że każdego roku wiele turystów przyjeżdża, aby na własne oczy zobaczyć tę figurę.

 

Babia Góra oraz okolice

Osoby, które przepadają za wędrówkami, nie muszą stawiać jedynie na Tatry. Świetnym rozwiązaniem może być Babia Góra. Możemy się tutaj zetknąć z Babiogórskim Parkiem Narodowym, którego najwyższe tereny możemy śmiało nazywać piętrami alpejskimi. W czasie wędrówek należy zachować jednak wielką ostrożność, jednak w zamian otrzymamy, zapierające dech w piersiach, widoki. Będąc w Babiej Górze, nie możemy także zapomnieć o niezwykle długiej Zawoji wraz z niedużym skansenem oraz urzekającym drewnianym kościołem św. Klemensa. Warto także zahaczyć o Zubrzycę Górną oraz znajdujący się tam Orawski Park Etnograficzny. Z pewnością nie będziemy żałowali tej decyzji. 

 

 

Jak widać, miejsc na tak zwany City Break w naszym kraju naprawdę nie brakuje. Jedyne co potrzebujemy to trochę czasu, nieco pieniędzy oraz chęć, a z pewnością wybrany przez nas weekend nie będzie nudny!

 

Propozycje miast w Polsce na weekend.

 

 
 

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję