NOCLEG24H.PL

Atrakcje oraz ciekawe miejsca turystyczne w Polsce

Opublikowano: 25-02-2020

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Wreszcie nadchodzi ten moment. Kilka, albo nawet kilkanaście dni wolnego. Część osób bardzo chętnie zostanie w domu i zrelaksuje się przed telewizorem, jednak spora liczba preferować będzie aktywny wypoczynek czy to na łonie natury, czy zwiedzając różne ciekawe miejsca, zarówno w kraju, jak i za granicą. Oczywiście można połączyć jedno z drugim i przeznaczyć część swojego urlopu na odpoczynek, a pozostałe dni na odwiedzanie czy to zabytków historycznych, czy pomników natury, albo po prostu innego rodzaju interesujących lokacji.

Gdzie jednak takowych szukać? W jakich punktach kraju znajdują się atrakcyjnie turystycznie miejsca, warte odwiedzenia i sfotografowania? Jak do takich miejsc dojechać? Czy dotarcie tam będzie trudne, a może trafimy jak po sznurku? Czy będziemy musieli zostawić swój samochód w pewnej odległości od wybranego celu, a może damy radę udać się tam jedynie na nogach, gdyż wybieramy się na przykład na górski szlak? Co przyda nam się w takiej podróży, czy jest zalecana jakaś konkretna odzież i na jakie udogodnienia lub ułatwienia napotkamy po drodze? Czy zajdzie konieczność zapłacenia biletu za wejście? O tym wszystkim dowiemy się z poniższego artykułu. 

A może zwiedzisz Poznań? - poznaj co robić?

------------------

Dlaczego warto odwiedzić kopalnię soli w Wieliczce?

Są takie miejsca w Polsce, które koniecznie trzeba odwiedzić przynajmniej raz w życiu i bez wątpienia takim miejscem na pewno jest kopalnia soli w Wieliczce. Jest co najmniej kilka powodów ku temu, aby się tam wybrać!

Dlaczego Wieliczka warta jest zobaczenia?

Na pewno każdy, kto był tam choć raz, z całą pewnością przyzna, że jest to miejsce unikatowe. Kopalnia soli znajduje się w miejscowości Wieliczka, tuż pod Krakowem. W tej chwili znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dla turystów dostępna jest specjalna trasa, która powstała w swojej pierwotnej formie już na przełomie XVIII i XIX wieku. Trasę każdego roku pokonuje około trzech milionów turystów i składa się ona z 20 komór, które położone są na różnych poziomach i głębokościach. 

Już same komory powinny być zachętą do odwiedzić. Dla takich widoków warto! Uwagę przyciągają zwłaszcza solankowe jeziora, które skrywają w sobie pewną tajemnicę.

Dodatkowo w Wieliczce od czasu do czasu odbywają się również różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, na przykład koncerty. Koncert w takim miejscu na pewno zostanie zapamiętany na zawsze.

Na miejscu można także zjeść, ponieważ pod ziemią działa restauracja, która oferuje, zarówno smaki regionalne, jak i potrawy inspirowane całą Europą! A na koniec dnia przygotować można sobie relaksującą, gorącą kąpiel z dodatkiem soli wydobytych i zakupionych właśnie w Wieliczce.

Poznaj - Kaszuby – serce polskiej natury, idealne na wypoczynek

------------------

Czytaj również -  polskie miasta na weekendowy wypad.

------------------

 

Warszawa - miasto, które odradza się z popiołów jak feniks.  Inspiracja artystów, muza poetów. Warszawa - miasto pełne blasku i siły, obok którego nie można przejechać obojętnie. Co znajduje się tam tak wyjątkowego, że słyszymy o stolicy Polski wszędzie? Stare Miasto, będące jej perłą.


Rynek Starego Miasta.

Zwieńczony pomnikiem miasta - legendarnej Syrenki. Znajduje się dokładnie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. Rzeźba została odlana z brązu i od roku 1939 przypomina o historii Warszawy. Po zobaczeniu herbu można skierować się w stronę Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy (Rynek Starego Miasta 28/42), lub spacerem kierować się w stronę Placu Zamkowego, podziwiając przy okazji kamienice zrekonstruowane po zniszczeniach spowodowanych wojną. 

Plac Zamkowy.
W kształcie nieregularnego czworokąta plac jest położony na granicy Starego Miasta i Śródmieścia Północnego. Główną atrakcją tego miejsca jest kolumna króla Zygmunta III Wazy, postawiona w 1644 r. Znajduje się w centralnym punkcie placu. Swoją popularność zawdzięcza również fasadzie Zamku Królewskiego, do którego przylega i który powinien być kolejnym punktem tej wycieczki.

Zamek Królewski.
Zniszczony w trakcie II wojny światowej i odbudowany należy do kolejnego punktu charakterystycznego Starego Miasta Warszawy. Dawniej pełnił funkcję rezydencji polskich władców, teraz udostępniony turystom do zwierzania. Znajduje się dokładnie pod adresem Plac Zamkowy 4.

Stare Miasto zostało wpisane na listę zabytków Unesco. To ostatni argument zachęcający do zwiedzania, niezależnie od pory roku, pogody czy odległości, jaką musimy przebyć, żeby tam dotrzeć.

 

------------------

 

Puszcza Białowieska - unikalny kompleks leśny.


Puszcza Białowieska raczy swym pięknem przez cały rok, a korzyści jakie daje zostały docenione przez UNESCO i wpisane na jej listę. Nazwa puszczy pochodzi  od miejscowości Białowieży - kompleks rozciąga się na ok 1250km² jest położony na granicy Białorusi oraz Polski. Część polska obejmuje 580km². Dla turystów przeznaczonych jest aż 20 rezerwatów przyrody z najcenniejszym - Rezerwatem Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie znajduje się fragment lasu liczący ponad 500 lat! Najcenniejszym i najbardziej znanym terenem jest jednak Białowieski Park Narodowy.

Praktyczne informacje.

Wybierając się na zwiedzanie Puszczy Białowieskiej lepiej unikać okresów intensywnych deszczy czy też wczesnych wiosen - pewne szlaki turystyczne mogą być wtedy zamknięte.
Do Obszaru Ochrony Ścisłej Białowieskiego Parku Narodowego wejście jest możliwe tylko z licencjonowanym przewodnikiem. Dla turystów - osobom indywidualnym oraz grupom wycieczkowym  został dedykowany do zwiedzania Obręb Ochronny Rezerwatu trasą "Do Dębu Jagiełły" - jednak tylko pod opieką osób będących przewodnikami turystycznymi!

Istnieją jednak szlaki, które są udostępnione dla osób indywidualnych, po których mogą się poruszać bez przewodnika. „Carska Tropina”, „Wilczy Szlak”, „Wokół Uroczyska Głuszec”, „Tropem Żubra” są idealne na dłuższy spacer wśród kilkusetletnich drzew oraz ptaków niespotykanych nigdzie indziej. Miłośnikom rowerowych aktywności sportowych dedykowany jest szlak zielony i czarny. A jeśli udajemy się na zwiedzanie z dziećmi, warto poruszać się ścieżką edukacyjną "Przez trzy zbiorowiska".

Szukasz miejscowości wypoczynkowych, gdzie zatrzymać się w okolicy Puszczy Białowieskiej - jest ich kilka propozycji,  większość turystów wybiera nocleg w Białowieży.

Poznaj - Grzybowo - co zobaczyć i gdzie się zatrzymać?

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję