NOCLEG24H.PL

Jak spędzić weekend w Warszawie?

Opublikowano: 29-06-2020

Kategoria: Przewodnik turystyczny

Wróć do spisu wpisów


Weekend w polskiej metropolii to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu. W szczególności w okresie letnim w Warszawie z pewnością nie będziemy się nudzili. Wiele atrakcji architektonicznych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie brakuje również odświeżonych miejsc, którym nadano nowy blask. Co warto zwiedzić w stolicy naszego kraju?

Czytaj również - weekend w Poznaniu

 

Stare Miasto

W Warszawie naprawdę nie brakuje ciekawych miejsc. Na samym początku warto udać się do Starego Miasta. To swoistego rodzaju wizytówka stolicy, która mówi nam, jak ważne jest to miasto dla nas, Polaków. Przecież tylko i wyłącznie za sprawą wysiłku zwykłych ludzi Warszawa została podniesiona z gruzów, jakie pozostały po wojnie. To właśnie dzięki temu stolica naszego kraju jest dla nas tak magiczna. Nikt z nas nie wyobraża sobie rzeczywistości, w której miałoby jej nie być. Najważniejszym punktem Starego Miasta jest oczywiści Plac Zamkowy wraz z kolumną Zygmunta, która ma na celu upamiętniać króla, który zamienił nieduże miasteczko w stolicę. Przy placu spotkamy się również z Zamkiem Królewskim, który aktualnie jest siedzibą muzeum. Mało kto wie, że ma on aż dwa kolory. Kiedy spojrzymy na niego ze Starego Miasta, ujrzymy czerwoną elewacją, od Wisły jednak jest to biały kolor. Dlaczego? Wytłumaczenie jest naprawdę nieskomplikowane, jedna z części niegdyś pełniła funkcję oficjalną, a w drugiej zlokalizowane były prywatne apartamenty króla.

Od samego Placu Zamkowego odchodzą urzekające uliczki. Jeśli postawimy na ulicę Świętojańską, to dotrzemy do archikatedry. To właśnie w tym miejscu odbyła się koronacja nikogo innego jak Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także bardzo ważne dla naszego kraju zaprzysiężenie Konstytucji 3 Maja. Z kolei w podziemiach spoczywają prochy Henryka Sienkiewicza, ostatniego króla oraz oczywiście dwóch przedwojennych polskich prezydentów. Z miejsca, w którym znajduje się kościół już niedługa droga na staromiejski rynek, który zachwyci nas wieloma kolorowymi kamieniczkami. Będziemy tam mogli zjeść smaczne danie w jednej z nastrojowych restauracji, czy też zakupić pamiątkę w wybranym przez nas sklepiku. Uliczka Krzywe Koło doprowadzi nas do słynnego Barbakanu oraz starych murów obronnych.

 

Trakt Królewski

W czasie weekendu w Warszawie nie możemy nie zaplanować spaceru Traktem Królewskim. To świetna okazja, żeby zobaczyć najlepiej prezentujące się budynki stolicy naszego kraju. Niegdyś był on swoistego rodzaju łącznikiem pomiędzy Zamkiem Królewskim a pałacem zlokalizowanym Na Wyspie, znajdującym się w Łazienkach. Trasa to rozpoczyna się na Krakowski Przedmieściu, ciągnie się przez Nowy Świat oraz kończy w Alejach Ujazdowskich. Jak widać, nie jest to krótka podróż, dlatego, jeśli chcemy zajrzeć do każdego ciekawego miejsca, będziemy musieli zarezerwować sobie cały dzień. 

Trakt Królewski jest zdobiony przez urzekający barokowy kościół wizytek. Następnie możemy natknąć się na teren słynnego Uniwersytetu Warszawskiego. Nie powinniśmy pomijać również pałacu Kazimierzowskiego, który dawniej był rezydencją Jana Kazimierza. To właśnie tam mieściła się Akademia Rycerska, czy też pałac Czapskich, który ówcześnie był siedzibą Akademii Sztuk pięknych. Na trasie napotkamy jeszcze kościół Świętego Krzyża, czy Pomnik Mikołaja Kopernika. Będąc przy tym drugim, warto udać się do ulicy Tamka oraz pałacu Ostrogskich. Poruszając się Nowym Światem, dotrzemy także do Placu Trzech Krzyży. Jeśli jednak wybierzemy Aleje Ujazdowskie, ujrzymy Sejm, Łazienki oraz budynki ambasad.

 

Praga

Osoby, które chcą poczuć przedwojenną atmosferę, powinny pojechać na Pragę. Przez wiele lat dzielnica, która zlokalizowana jest na prawym brzegu Wisły, nie cieszyła się pozytywnymi opiniami. Aktualnie wszystko jednak uległo zmianie i to szczególnie młodzi ludzie będą czuli się tutaj bardzo dobrze. Ilość wszelkiego rodzaju knajpek jest naprawdę zadowalające, dlatego nie będziemy mogli narzekać na nudę. Bardzo popularnym miejscem jest Warszawskie Zoo, które znajduje się właśnie na Pradze. 

W celu lepszego poznania dzielnicy warto zajrzeć do Muzeum Warszawskiej Pragi, które zlokalizowane jest w najstarszym praskim budynku mieszkalnym. Udając się tam, będziemy mogli liczyć zarówno na poznanie historii tej dzielnicy, jak i wysłuchanie interesujących wywiadów, w których udział brali jedni z najstarszych mieszkańców Pragi. Będąc na tarasie widokowy, ujrzymy Bazar Różyckiego, czyli niezwykle popularne miejsce na Pradze. Nie powinniśmy również pomijać ulicy Ząbkowskiej, która w okresach letnich staje się sceną sporej części wydarzeń kulturalnych. Praga zyskuje również wiele kolorytu za sprawą kapliczek, których nie brakuje w bramach czy podwórkach.

 

 

Jakie są najpiękniejsze punkty widokowe w Warszawie?

W czasie weekendowego wypadu do stolicy możemy zaplanować podróż śladem najlepszych miejsc widokowych Warszawy. To świetna okazja na zrobienie świetnego zdjęcia, które zachwyci wiele osób. Najpopularniejszym miejscem tego typu jest oczywiście Pałac Kultury i Nauki. Jesteśmy w stanie wjechać aż na 30 piętro, a widok, jaki zobaczymy ze 114 metrów, będzie niesamowity. Warto udać się tam, kiedy będzie już ciemno, gdyż to właśnie wtedy wrażenie jest najlepsze. Warto także dotrzeć na wieżę Muzeum Powstanie Warszawskiego. Mimo tego, że mierzy ona jedynie 32 metry, to świetnie z niej widać Wolę, a także Śródmieście.

 

Multimedialny Park Fontann

To naprawdę świetne miejsce, w którym warto spędzić letni wieczór. Multimedialny Park Fontann zlokalizowany jest u samych stóp Starego Miasta. Funkcjonuje od maja do końca września i zapewni nam wiele wytchnienia, którego każdy z nas pragnie w gorące dni. W letnie weekendy zaraz po zachodzie słońca jesteśmy w stanie podziwiać tam spektakl wody, dźwięku oraz światła. Widzowie, którzy zgromadzą się na skarpie, będą mogli zapoznać się z historią Warszawy poprzez animowaną opowieść. Gejzery wody, które podświetlane są wielobarwnymi reflektorami, sprawiają, że całość prezentuje się naprawdę niesamowicie. Niestety w okresie zimowym, z wiadomych przyczyn, fontanny są wyłączone. Zamiast tego jednak możemy podziwiać pokazy świetlne wraz z muzyką, które są równie interesujące.

 

 

Noclegi w Warszawie

Wybór odpowiedniego noclegu to bardzo ważny element każdego wyjazdu. Jak się można domyśleć, ofert naprawdę nie brakuje. Możemy wybierać pośród hosteli, kwater, pokoi, czy też apartamentów. Średni koszt noclegu w naszej stolicy wynosi około 120 złotych. Bez większego problemu jednak jesteśmy w stanie znaleźć tańsze oferty. Warto rozważyć tak zwanego noclegi pracownicze, których koszt wynosi około 30 złotych. Nie możemy jednak zapomnieć, że w czasie weekendów cena noclegu są zazwyczaj inne niż  w środku tygodnia w zależności od miejsca noclegowego. Warto o tym pamiętać, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.

 

Czytaj, poznaj również:

 

 

 

 

 

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję