NOCLEG24H.PL

Wyjazd w góry jesienią

Opublikowano: 14-07-2020

Kategoria: Wiadomości, aktualności

Wróć do spisu wpisów


Wyjazd w góry jesienią - wrzesień czy październik a może listopad?

Wiele osób uważa, że idealną porą na wyjazd w góry jest jesień.

Wyjazd w góry - różne oblicza jesieni

Szczególnie w Polsce przyjmuje ona fantastyczne, wielobarwne oblicze. Tak jak różne są kolory liści na drzewach, tak inne oblicza ma każdy jesienny miesiąc. Który zatem najlepiej wybrać na jesienną podróż?

 

 

 

Warunki pogodowe

Jesień przynosi bardzo silne zmiany pogodowe. Po upalnym lecie, wrzesień wita nas pierwszymi jesiennymi podmuchami wiatru, które niechybnie zwiastują zimę.  Wiele osób idąc w góry patrzy przede wszystkim na warunki pogodowe. Największe zainteresowanie górami pojawia się oczywiście w okolicach letnich, gdy pogoda jest nieco cieplejsza. Jesienią musimy o wiele lepiej się przygotować na warunki termiczne - zabrać odpowiednie wyposażenie i sprawdzić prognozę pogody. Jeżeli ktoś lubi wspinać się pod górę w krótkim rękawku i krótkich spodenkach, a jednocześnie lipcowe i sierpniowe słońce jest dla niego zbyt upalne, doskonałym kompromisem może okazać się wrzesień. Jest to z reguły ciepły miesiąc, jednak nie na tyle, by podróżowanie w godzinach południowych było uciążliwe. Ponadto pogoda wrześniowa jest bardziej przewidywalna niż ta, którą może zaoferować październik lub listopad. Jeżeli zatem dobre warunki pogodowe są priorytetem podczas wyjazdu, zdecydowanie warto wybrać wrzesień.

W listopadzie temperatura będzie o wiele niższa, a wraz z jesiennymi liśćmi spadną deszcze. Nie przeczy to w żadnym wypadku pięknu listopada, jednak kapryśność pogody może okazać się przeszkodą dla wielu osób. 

 

czytaj również:

 

 

Wyjścia na dłuższe szlaki

Dla wytrawnych podróżników górskich niezwykle istotne jest odkrywanie nowych, intrygujących szlaków oraz zdobywanie szczytów, które wymagają ponadprzeciętnej kondycji oraz wprawy. Niestety, wymagają one nierzadko poświęcenia większej liczby godzin. Może okazać się to przeszkodą w przypadku jesiennych podróży. Im bardziej zbliżamy się zimy, tym dni stają się krótsze. Już na samym początku jesieni, 22 września, dzień zrównuje się z nocą po to, by zaraz stać się dużo krótszym od niej. W listopadzie, dni są krótsze od tych letnich, nawet o 7 godzin! Warto zatem przed podjęciem decyzji o podróży, sprawdzić godziny wschodu i zachodu słońca. Podróżowanie po zmroku w górach jest bardzo niebezpieczne, a wybranie szlaku, który jest zbyt długi na krótkie jesienne dni, może skończyć się tragicznie. Dlatego należy dobrze się przygotować, poznać referencyjne czasy pokonywania określonych odcinków i dopiero na tej podstawie podejmować decyzję o wyruszeniu w góry. 

 

Wrażenia estetyczne - piękno jesieni 

To, co niewątpliwie ciągnie ludzi w góry jesienią, to ich piękno. Już późnym wrześniem, stoki zostają usłane wielobarwnym dywanem kolorowych liści. Dojeżdżając do miejscowości górskich, zostajemy otoczeni pięknymi ścianami czerwieni, pomarańczu, czy złota.  Jeśli odważymy się wejść na górskie przełęcze i rzucimy wyzwanie potężnym graniom, doświadczymy naprawdę niesamowitej przygody. Na każdym kroku będziemy widzieć wspaniałe panoramy, aż wreszcie, z samego szczytu spojrzymy na rozpościerający się krajobraz, jakby dotknięty ręką malarza. Jeśli chodzi o takie wrażenia, to najwięcej oferuje październik. Jest to miesiąc, w którym praktycznie każde drzewo poddaje się nieuchronnemu biegowi natury i przyjmuje wspaniałe barwy. Spadają też wtedy pierwsze liście. Warto dodać, że w górach jesień nadchodzi nieco szybciej niż na terenach nizinnych.

Listopad jest z reguły o wiele mniej kolorowym miesiącem. Co prawda, przy dobrych wiatrach, strudzeni wędrowcy zobaczą liście unoszące się w niższych partiach, ale przywitają ich widoki o wiele bardziej posępne. Ze względu na deszczową pogodę i zamiecie, podziwianie widoków może okazać się niekiedy niemożliwe. To, co może natomiast okazać się piękne, to morza mgieł. Są one widoczne również we wcześniejszych miesiącach jesiennych, ale to właśnie w listopadzie pojawiają się najbardziej obficie. Ze względu na listopadową zmienność pogody, warto rozważyć do tego celu październik, który także uraczy nas wspaniałymi całunami z mgły. W końcu, listopad był ulubionym miesiącem romantyków. 

 

Wyjazd jesienią

Jesień może zaoferować naprawdę dużo. Możliwości wyboru terminu jest prawie tak dużo, co odcieni liści. Warto przed wyjazdem zapoznać się ze zdjęciami wybranych miejsc, w różnych porach roku i na podstawie tego podjąć decyzję. Jeśli jednak ktoś chce całkowicie zaskoczyć się jesiennym urokiem, może jechać w ciemno i rozkoszować się wspaniałością przyrody polskiej. Planując wyjazd warto natomiast pamiętać o następujących aspektach

  • Im bliżej zimy, tym dni stają się krótsze - warto na wszelki wypadek wyposażyć się w latarkę i fundusze na nocleg w schronisku.

  • Pogoda jesienią może okazać się bardzo zmienna, a deszcze długotrwałe.

  • W związku z opadami, szlaki mogą okazać się śliskie - konieczne jest wyposażenie w dobre obuwie.

  • Najbardziej zróżnicowany kolorystycznie jest październik.

W którym miesiącu najlepiej się wybrać? To złe pytanie. Lepiej zapytać: "w którym najpierw", gdyż tak naprawdę każdy miesiąc oferuje coś innego. Warto najbliższy wyjazd ustawić pod swoje preferencje, w czym bardzo przydatne mogą okazać się powyższe wskazówki. 

A jakie góry? Tatry, Sudety, Beskidy, Bieszczady, Góry Świętokrzyskie?

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję